Trwa ładowanie...
IAR

Ministrowie spraw wewnętrznych m.in. o kryzysie migracyjnym

• Kryzys migracyjny to jeden z tematów spotkania w Brukseli ministrów spraw wewnętrznych 28 krajów • Omówią oni między innymi realizację umowy unijno-tureckiej, która ma pomóc w zatrzymaniu fali migracyjnej do Europy
Share
Ministrowie spraw wewnętrznych m.in. o kryzysie migracyjnym
Źródło: PAP/EPA, Fot: Ucuncu Cigdem
d3lmwme

Przyszłość porozumienia stanęła pod znakiem zapytania, kiedy Turcja odmówiła spełniania wszystkich warunków wymaganych do zniesienia wiz dla obywateli tego kraju do Unii. Tureckie władze nie chcą wprowadzić zmian do przepisów antyterrorystycznych. A ruch bezwizowy jest częścią umowy, którą Bruksela zawarła z Ankarą i która zaczęła przynosić rezultaty, bo spadła liczba uciekinierów próbujących przedostać się przez Morze Egejskie do Europy.

O tym, jak powinna postąpić teraz Bruksela, mają rozmawiać ministrowie spraw wewnętrznych. Jednym z tematów będzie także propozycja zniesienia wiz do Unii dla obywateli Gruzji, Ukrainy i Kosowa. Ministrowie mają również rozmawiać o planach utworzenia europejskiej straży granicznej.

Unia Europejska ostrzegła Włochy przed nową falą uchodźców z Libii

Zaleciła przygotowanie nowych punktów ich identyfikacji i rejestracji. Sytuację uspokaja premier Matteo Renzi. Szef włoskiego rządu przypomniał, że na przełomie 2015 i 2016 roku nastąpił spadek liczby przybywających uchodźców o ponad dwadzieścia procent. Dlatego, zdaniem Matteo Renziego, nie ma potrzeby otwierania nowych struktur. Konieczna jest natomiast realizacja włoskiego programu pomocy krajom Afryki, który premier przedstawił w poniedziałek polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

d3lmwme

Matteo Renzi nie ukrywał, że dobre rady z Brukseli nie przypadły mu do gustu. - Nie jesteśmy w szkole, a Włosi nie są uczniami- mówił. Premier uprzedził natomiast, że albo Europa zainwestuje w swoją przyszłość, albo skazana jest na zagładę.

Zobacz także: Młoda Syryjka postrzelona na słowackiej granicy. Udaremniono przemyt 11 uchodźców

d3lmwme

Podziel się opinią

Share
d3lmwme
d3lmwme
Więcej tematów