Trwa ładowanie...

Ministerstwo kultury wstrzymało dotację dla festiwalu Dialog. Przez "Klątwę"

Resort Piotra Glińskiego, na 18 dni przed rozpoczęciem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog, poinformował szefostwo imprezy o wstrzymaniu dotacji w wysokości 500 tys. zł. - To próba zastraszenia - twierdzi kierownik programowy festiwalu Tomasz Kireńczuk.

Share
Ministerstwo kultury wstrzymało dotację dla festiwalu Dialog. Przez "Klątwę"
Źródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d4dlx0u

Międzynarodowy Festiwal Tatralny Dialog (http://turystyka.wp.pl/wroclaw-6047559501714561c) organizowany jest we Wroclawiu po raz dziewiąty. Jak podkreślił w oświadczeniu kierownik programowy festiwalu "nigdy nie uciekał on od trudnych tematów i radykalnych propozycji artystycznych, wychodząc z założenia, że dobry i ważny teatr zawsze obroni się w konfrontacji z widzem". Między innymi dlatego, zdecydowano się na nim pokazać spektakl "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia z warszawskiego Teatru Powszechnego.

Spektakl ten - jak podkreślał Kireńczuk - jest spektaklem "niewygodnym, brutalnym, odbierającym widzom dobre samopoczucie bez względu na to, jak widzą swoje miejsce na mapie toczonych w Polsce sporów politycznych i ideowych". W związku z kontrowersjami, które wywoływał, zdecydowano się go pokazać, jako imprezę dodatkową, która miała być sfinansowana z wpływów uzyskanych ze sprzedaży biletów, a nie dotacji z resortu kultury. Miał być wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi, nie jego elementem.

Początkowo resort kultury zaakceptował ten pomysł. Jednak gdy organizatorzy festiwalu na konferencji prasowej 5 września poinformowali, że ruszaja ze sprzedażą biletów na "Klątwę" ministerstwo nagle zmieniło front. - Podpisana przez nas umowa na finansowanie festiwalu nie wróciła. Próby skontaktowania się z resortem były nieskuteczne. Wczoraj o godzinie 23.36 otrzymałem e-maila z departamentu mecenatu państwa, informujący o wstrzymaniu dotacji - mówił na konferencji Kireńczuk.

- Wstrzymanie dotacji ministerstwa w takim momencie, i to mimo wcześniejszej oficjalnej akceptacji zaktualizowanego programu festiwalu i przesłania nam do podpisania wygenerowanej przez ministerstwo umowy dotacyjnej sprawia, że nie jesteśmy już w stanie uzyskać z innych źródeł kwoty odpowiadającej sumie wstrzymanej dotacji - oświadczył kieronik programowy festiwalu. -. W tej sytuacji zmuszeni zostaliśmy do podjęcia drastycznej decyzji i odwołania prezentacji polskich spektakli programu głównego, których obecność na festiwalu sfinansowana miała być z dotacji MKiDN. Nie będziemy mogli więc pokazać we Wrocławiu „Wroga ludu” w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, „Hymnu do miłości” w reż. Marty Górnickiej, będącego koprodukcją Teatru Polskiego w Poznaniu i Fundacji Chór Kobiet w Warszawie oraz „Jednego gestu” w reż. Wojtka Ziemilskiego z Nowego Teatru w Warszawie - dodał.

d4dlx0u

A "Klątwa"? Sprzedaż biletów trwa.

Spektakl „Klątwa”Olivera Frljića, inspirowany dramatem Stanisława Wyspiańskiego, porusza m.in. temat dominującej pozycji Kościoła katolickiego w Polsce i pedofilii w Kościele. Od premiery w lutym w Teatrze Powszechnym wzbudza wiele kontrowersji.

Seks oralny z figurą Jana Pawła II i zbiórka pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego - to tylko niektóre sceny, które pojawiły się w sztuce. W spektaklu są też nawiązania do katastrofy smoleńskiej i aborcji.

d4dlx0u

Podziel się opinią

Share
d4dlx0u
d4dlx0u
Więcej tematów