Trwa ładowanie...

Minister Szyszko zabrał głos w sprawie wichury na Pomorzu. I wywołał burzę

Minister Szyszko zapowiedział pomoc dla właścicieli prywatnych lasów spustoszonych przez wichurę. Lasy Państwowe mają na to przeznaczyć ok. 35 mln zł. Jednak nie ta informacja wstrząsnęła internautami. Co więc wywołało ożywioną dyskusję w sieci?
Share
Minister środowiska Jan Szyszko podczas wizyty w punkcie sztabu kryzysowego przy moście na rzece Brda w miejscowości Rytel
Minister środowiska Jan Szyszko podczas wizyty w punkcie sztabu kryzysowego przy moście na rzece Brda w miejscowości RytelŹródło: PAP, Fot: Dominik Kulaszewicz
d2skekq

W rozmowie z Radiem Warszawa minister środowiska Jan Szyszko pytany był o skutki nawałnicy, która niespełna dwa tygodnie temu spustoszyła Bory Tucholskie na Pomorzu. Szef resortu środowiska stwierdził, że sprzątanie drzew usuwanych przez wichurę potrwa ok. 3-4 lat. Dodał też, że "gdyby wichura o sile takiej, jak na Kaszubach, wystąpiła w Puszczy Białowieskiej, to by tam nie pozostało ani jedno drzewo".

Słowa ministra zacytowano na oficjalnym profilu Ministerstwa Środowiska na Twitterze. Komentarze pojawiły się niemal natychmiast.

Pod koniec lipca Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki na obszarach chronionych Puszczy Białowieskiej. To środek tymczasowy, o który wnioskowała Komisja Europejska.

d2skekq

Resort środowiska w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE napisał, że wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, jak tego chce Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł. Podkreślono, że działania Polski są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, a nawet niezbędne dla ochrony przyrody.

Zobacz także: Protesty w Puszczy Białowieskiej

Przeciwnego zdania jest Komisja Europejska, która właśnie za nieprzestrzeganie tych regulacji rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce. Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Wycinka w Puszczy Białowieskiej ma - zdaniem resortu środowiska - zapobiec rozprzestrzenianiu się kornika drukarza i chronić las.

d2skekq

Podziel się opinią

Share
d2skekq
d2skekq
Więcej tematów