Wycinka Puszczy Białowieskiej. Polacy: to nie kornik jest problemem

Czy minister środowiska Jan Szyszko powinien dalej prowadzić wycinkę Puszczy Białowieskiej? Wątpliwości w tej sprawie nie ma Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Okazuje się, że Polacy również.

Wycinka Puszczy Białowieskiej. Polacy: to nie kornik jest problemem
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski
Anna Kozińska

10.08.2017 | aktual.: 28.03.2022 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trybunał Sprawiedliwości UE domaga się, by natychmiast wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej. W tych żądaniach nie jest osamotniony. Popiera go bowiem 65 proc. Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla portalu oko.press.

Wycinka nie przeszkadza natomiast 26 proc. pytanych. 9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Inaczej wyniki przedstawiają się w grupie zwolenników Prawa i Sprawiedliwości Tu za kontynuowaniem działań, które zarządził Szyszko, jest 50 proc. osób, przeciwko - 35 proc. 15 proc. elektoratu PiS wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Liczby zmienią się, kiedy od ogółu badanych odejmiemy sympatyków PiS. 81 proc. tej grupy stanowią przeciwnicy wycinki, a 13 proc. - jej zwolennicy. Stanowiska w sprawie nie zajęło 6 proc. tych ankietowanych.

Częściej przeciwne wycince są też kobiety.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 2-4 sierpnia 2017 r., metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób

Potwierdzenie w kolejnym badaniu

Z innego sondażu, przeprowadzonego przez SW Research dla serwisu rp.pl, również wynika, że Polacy są przeciwni wycince Puszczy Białowieskiej. Atak kornika nie jest dla nich wystarczającym powodem, by takie działania wykonywać.

"Nie" wycince mówi 59,2 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest z kolei 19,6 proc. ankietowanych. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało natomiast 21,2 proc. respondentów.

Okazuje się, że częściej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej sprzeciwiają się osoby powyżej 50 roku życia (62 proc.), z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (77 proc.), o dochodzie poniżej 1000 zł (64 proc.) oraz badani z miast od 20 do 99 tysięcy mieszkańców (63 proc.).

Badanie zostało wykonane na próbie 800 Polaków.

Źródło: oko.press/"Rzeczpospolita"/WP

Komentarze (376)