Trwa ładowanie...

Wycinka Puszczy Białowieskiej. Polacy: to nie kornik jest problemem

Czy minister środowiska Jan Szyszko powinien dalej prowadzić wycinkę Puszczy Białowieskiej? Wątpliwości w tej sprawie nie ma Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Okazuje się, że Polacy również.
Share
Jan Szyszko podczas wizytacji w jednym z nadleśnictw
Jan Szyszko podczas wizytacji w jednym z nadleśnictwŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Michałowski
d2l0t81

Trybunał Sprawiedliwości UE domaga się, by natychmiast wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej. W tych żądaniach nie jest osamotniony. Popiera go bowiem 65 proc. Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla portalu oko.press.

Wycinka nie przeszkadza natomiast 26 proc. pytanych. 9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Inaczej wyniki przedstawiają się w grupie zwolenników Prawa i Sprawiedliwości Tu za kontynuowaniem działań, które zarządził Szyszko, jest 50 proc. osób, przeciwko - 35 proc. 15 proc. elektoratu PiS wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

d2l0t81

Liczby zmienią się, kiedy od ogółu badanych odejmiemy sympatyków PiS. 81 proc. tej grupy stanowią przeciwnicy wycinki, a 13 proc. - jej zwolennicy. Stanowiska w sprawie nie zajęło 6 proc. tych ankietowanych.

Częściej przeciwne wycince są też kobiety.

Zobacz też: Protesty w Puszczy Białowieskiej

Sondaż został przeprowadzony w dniach 2-4 sierpnia 2017 r., metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób

d2l0t81

Potwierdzenie w kolejnym badaniu

Z innego sondażu, przeprowadzonego przez SW Research dla serwisu rp.pl, również wynika, że Polacy są przeciwni wycince Puszczy Białowieskiej. Atak kornika nie jest dla nich wystarczającym powodem, by takie działania wykonywać.

"Nie" wycince mówi 59,2 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest z kolei 19,6 proc. ankietowanych. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało natomiast 21,2 proc. respondentów.

Zobacz też: Zapłacimy za każdy dzień wycinki Puszczy Białowieskiej? KE chce kar za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału UE

Okazuje się, że częściej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej sprzeciwiają się osoby powyżej 50 roku życia (62 proc.), z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (77 proc.), o dochodzie poniżej 1000 zł (64 proc.) oraz badani z miast od 20 do 99 tysięcy mieszkańców (63 proc.).

Badanie zostało wykonane na próbie 800 Polaków.

Źródło: oko.press/"Rzeczpospolita"/WP

d2l0t81

Podziel się opinią

Share
d2l0t81
d2l0t81
Więcej tematów