Kolejni kandydaci na prezydenta Polski zgłosili komitety
Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka i Marka Wocha. Czekają na rejestrację. Dotychczas zgłoszono dziesięć komitetów, z czego sześć już zarejestrowano.
W środę do PKW złożono zawiadomienia dotyczące kandydatki Nowej Lewicy, wicemarszałkini Senatu Magdaleny Biejat, posła Marka Jakubiaka z koła Wolni Republikanie oraz kandydata Bezpartyjnych Samorządowców Marka Wocha. Komitety te, podobnie jak zgłoszony wcześniej komitet Macieja Maciaka, lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju, oczekują na rejestrację.
Do tej pory PKW zarejestrowała sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (kandydata Koalicji Obywatelskiej), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem) oraz Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mentzen wyśmiał Morawieckiego. Zapytaliśmy też o tajemniczą kamerkę
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zgłoszenie komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta upływa 24 marca.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca. Komitety mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne. Do utworzenia komitetu potrzebne są m.in. zgoda kandydata i 1000 podpisów poparcia.
Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta - jest na to czas do 4 kwietnia. Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.