Trwa ładowanie...

Minister Szyszko ujawni dokumenty dot. polowania na bażanty? Poseł PO zapowiada interwencję

Polityk PO Krzysztof Brejza zapowiada w rozmowie z Wirtualną Polską interwencję poselską - będzie żądał m.in. kopii książki polowań ośrodka, gdzie w lutym do bażantów strzelał Jan Szyszko. Brejza pytał samego ministra środowiska o ujawnione przez WP polowanie, ale - jak napisał na Twitterze - "w konfrontacji z pytaniami o rzeź bażantów" Szyszko odmówił odpowiedzi "na jakiekolwiek pytanie".

Minister Szyszko ujawni dokumenty dot. polowania na bażanty? Poseł PO zapowiada interwencjęŹródło: WP.PL, fot: grzegorz łakomski
d24oicf
d24oicf

W marcu ujawniliśmy, że Jan Szyszko 11 lutego polował pod Toruniem na 500 bażantów wypuszczonych z klatek prosto pod lufy.

Brejza wysłał w tej sprawie zapytanie poselskie do ministra środowiska. Posła interesowało m.in. jaka odległość dzieliła myśliwych od ptaków i na ile przed oddaniem pierwszych strzałów zostały one wypuszczone z klatek. "Jak często bażanty wyhodowane w tym ośrodku są wysyłane na rzeź podobno do tej, która miała miejsce 11 lutego 2017 roku" - pytał poseł. Zadał też pytanie, czy takie polowanie jest zgodne z prawem i etyką łowiecką.

Polityk napisał na Twitterze, że "w konfrontacji z pytaniami o rzeź bażantów" Szyszko odmówił odpowiedzi "na jakiekolwiek pytanie". Minister odesłał posła do należącego do Polskiego Związku Łowieckiego ośrodka hodowli bażantów "Grodno", gdzie odbyło się polowanie.

Brejza pytany przez nas o tę sprawę zapowiada, że w oparciu o ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora będzie się domagał ujawnienia przez ośrodek informacji dotyczących polowania polityka PiS. Zgodnie z tą ustawą posłowie działając w imieniu wyborców mogą domagać się od szefów organów administracji oraz organizacji społecznych informacji dotyczących konkretnych spraw. - W trybie interwencji poselskiej mogę pisemnie żądać odpowiedzi od kierownictwa tego ośrodka – wyjaśnia Brejza.

d24oicf

W piśmie wysłanym do kierownika ośrodka w Grodnie zadaje pytania, ma które nie odpowiedział minister środowiska, a także domaga się wysłania kopii książki polowań z ostatnich dwóch lat (są w niej informacje o wszystkich uczestnikach polowań – red.).

Do tej pory związek łowiecki odmawiał udzielenia jakichkolwiek informacji o polowaniu Jana Szyszki nawet na temat tego, kto fundował to polowanie po tym, jak ujawniliśmy, że byli to prywatni sponsorzy. Według PZŁ polityk polował prywatnie. Co innego wynika z oświadczenia samego ministra, które opublikował w marcu w reakcji na nasz tekst. Przekonywał on, że poluje w należących do PZŁ ośrodkach służbowo, bo jako szef resortu środowiska sprawuje nadzór nad związkiem łowieckim.

To samo oświadczenie, które stało się przedmiotem kpin wielu mediów, minister wysłał również posłowi PO. W nawiązaniu do jego treści 10 marca wysłaliśmy do rzecznika resortu środowiska Pawła Muchy pytania o służbowe polowania ministra w podlegających mu ośrodkach. Służby prasowe resortu utrzymują od niemal 2 miesięcy, że cały czas zbierają informacje o polowaniach Szyszki i przesuwają termin odpowiedzi na 5 kwietnia, 30 kwietnia i w końcu na 9 maja.

d24oicf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24oicf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj