PolskaMinister skarbu o sprzedaży Rafinerii Gdańskiej

Minister skarbu o sprzedaży Rafinerii Gdańskiej

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek spodziewa się finalizacji transakcji sprzedaży Rafinerii Gdańskiej jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Jeśli to się nie uda, to możliwe są dwa wyjścia: albo powtórzyć proces prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej, albo rozważyć konsolidację z grupą Orlen - dodał Kaczmarek. Zastrzegł, że decyzja o połączeniu byłaby odbudową monopolizacji rynku i bardzo niebezpieczna dla rynku. Minister poinformował też, że Rotch Energy, który chce kupić 75% akcji Rafinerii, rozpoczął nowy proces ubiegania się o akcje i pozyskał jako partnera rosyjski koncern naftowy Łukoil.

Prezes Nafty Polskiej Maciej Gierej poinformował w środę, że Nafta Polska do końca kwietnia zdecyduje, czy rekomendować rządowi wykreślenie z programu prywatyzacji sektora paliwowego zapisu o istnieniu dwóch konkurencyjnych ośrodków paliwowych. Ze względu na prawo antymonopolowe rządowy program prywatyzacji sektora paliwowego nie przewiduje obecnie możliwości połączenia PKN Orlen i Rafinerii Gdańskiej. Decyzja ta umożliwi PKN ewentualne uczestnictwo w ponownym przetargu na zakup akcji Rafinerii Gdańskiej, jeżeli niepowodzeniem zakończą się trwające rozmowy o sprzedaży 75% akcji Rafinerii.

Nafta Polska nie zakończyła jeszcze analizy ofert grupy Rotch Energy i węgierskiego MOL. Rotch Energy dostał wyłączność na negocjacje, dotyczące sprzedaży 75% akcji Rafinerii Gdańskiej na wiosnę 2001 r., ale nie sfinalizował transakcji, gdyż nie przedstawił gwarancji finansowania inwestycji. Nafta Polska pod koniec lutego powróciła do rozmów z MOL, który wcześniej składał ofertę na rafinerię, ale przegrał starania o wyłączność z Rotch. Przejęciem akcji Rafinerii Gdańskiej nadal jest zainteresowany PKN Orlen.

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek nie wykluczał, że w przypadku niepowodzenia sprzedaży Rafinerii Gdańskiej zezwoliłby PKN Orlen na wzięcie udziału w kolejnym przetargu.

Konsorcjum Rotch Energy ma nadal problemy z uwiarygodnieniem zdolności do sfinansowania programu rozwoju spółki po prywatyzacji. Według wcześniejszych informacji, Rotch Energy planował przeznaczyć na zakup i inwestycje ponad miliard dolarów. Rotch informował też, że w negocjacjach z rządem ustalano wprowadzenie klauzuli zabraniającej Rotch sprzedaży akcji Rafinerii Gdańskiej przez dziesięć lat.

Obecnie 75% akcji Rafinerii Gdańskiej ma Nafta Polska, 15% pracownicy, a 10%. Skarb Państwa. Zysk netto Rafinerii Gdańskiej spadł w 2001 roku o 97 % - do 5,4 mln zł ze 182 mln zł w 2000 r. (jask)

ministerskarbukaczmarek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)