PolskaObowiązkowa religia w szkole? Minister Czarnek odpowiada

Obowiązkowa religia w szkole? Minister Czarnek odpowiada

Czy religia będzie obowiązkowa dla wszystkich uczniów w szkole? Głos w tej sprawie zabrał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak podkreślił, rząd planuje pewne rozwiązania dotyczące lekcji religii i etyki, jednak mogłyby one zostać wprowadzone dopiero w ciągu kilku lat.

Obowiązkowa religia? Przemysław Czarnek zabiera głos i tłumaczy
Obowiązkowa religia? Przemysław Czarnek zabiera głos i tłumaczy
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara

- Religia nigdy nie będzie obowiązkowa. Musi być dobrowolnym przedmiotem - podkreślił minister Czarnek.

Obowiązkowa religia? Przemysław Czarnek zaprzecza

Szef resortu edukacji i nauki zapowiedział jednak pewne kroki, które będą związane z lekcjami etyki i religii. - Jeśli ktoś nie wybierze religii, to będzie musiał wybrać etykę, gdzie będą również przekazywane informacje o podstawowym systemie wartości - zapowiedział Czarnek.

Od kiedy obowiązywał będzie wybór między lekcjami religii a etyki? Jak poinformował polityk PiS, najwcześniej zostanie wprowadzony w 2023 roku.

Obowiązkowa religia lub etyka. Czarnek: Nie od tego roku

- Sukcesywnie chcemy wkraczać z obowiązkowym wyborem między religią a etyką od czwartej klasy szkoły podstawowej, i przekładać ten obowiązek na coraz wyższe klasy. Nie od tego roku, nie od następnego, ale za dwa lata - zapowiedział minister Przemysław Czarnek.

W opinii polityka możliwość unikania zajęć z religii lub etyki prowadzi do tego, że uczniowie "nie otrzymują podatkowych informacji na temat systemu wartości, który leży u podstaw funkcjonowania polskiego społeczeństwa".

Minister Przemysław Czarnek mówił też o zapowiadanym przez resort przedmiocie "historia najnowsza Polski XX i XXI wieku". - Nad podstawami programowymi i programem pracuje już zespół ekspertów. Ma stawiać na podział między historią powszechną Polski i historią najnowszą - zaznaczył Przemysław Czarnek. Jak dodał, przedmiot może wejść do programu nauczania już od 2022 roku.

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
religiaszkołaetyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1262)