Trwa ładowanie...
d2mxvoj

Miliony dolarów za notatki z historii USA

Opatrzony podpisem rękopis
przemówienia Abrahama Lincolna, wygłoszonego z okna
Białego Domu 11 kwietnia 1865 roku, na trzy dni przed zamachem na
tego amerykańskiego prezydenta, został sprzedany na aukcji za ponad trzy miliony dolarów. Jest to największa suma uzyskana kiedykolwiek za amerykański dokument historyczny - poinformował dom aukcyjny Christie's. Oczekiwano, że osiągnie on cenę 1,5-2 mln dolarów.

d2mxvoj
d2mxvoj

Sprzedana w środę pierwsza część dokumentów historycznych z kolekcji zgromadzonej przez miliardera Malcolma Forbesa i pozostającej obecnie własnością jego synów, osiągnęła łączną sumę ponad dwudziestu milionów dolarów.

Sławny list Alberta Einsteina z 2 sierpnia 1939 roku do prezydenta Franklina D. Roosevelta informujący go o możliwości budowy wyjątkowo potężnych bomb, co pomogło w podjęciu badań naukowych, których wynikiem była bomba atomowa, osiągnął cenę 2,1 miliona dolarów. Jest to największa suma, jaką zapłacono kiedykolwiek na aukcji za list.

List generała konfederatów Roberta Lee z 9 kwietnia 1865 roku do generała Ulissesa Granta, żądający zawieszenia działań podczas wojny secesyjnej, osiągnął cenę 721 tys. dolarów.

Dziennik pokładowy prowadzony przez drugiego pilota samolotu Enola Gay, kapitana Roberta Lewisa, podczas lotu, w trakcie którego zrzucona została bomba atomowa na Hiroszimę, osiągnął cenę 350 tys. dolarów.(ck)

d2mxvoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mxvoj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj