Mikołajki 2023. Kim był Mikołaj z Miry? To prawdziwy patron 6 grudnia
Co roku 6 grudnia obchodzone są mikołajki. To skomercjalizowania nazwa wspomnienia świętego Mikołaja - świętego katolickiego i prawosławnego, biskupa z Miry. Czy współczesne wyobrażenie postaci nieodłącznie powiązanej z mikołajkami nawiązuje do jego życiorysu?
06.12.2023 | aktual.: 06.12.2023 12:16
Mikołajki to święto obchodzone niemal na całym świecie. Postacią nieodłącznie kojarzoną z uroczystością obchodzoną 6 grudnia jest święty Mikołaj. Współcześnie jego wizerunek jest utożsamiany ze starszym mężczyzną, przebranym w czerwony kostium. Ten ma jednak niewiele wspólnego z prawdziwym patronem święta - Mikołajem z Miry. Kim tak naprawdę był św. Mikołaj?
Mikołajki. Kim był prawdziwy święty Mikołaj?
Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari, według legend żył na przełomie III i IV wieku. Najstarsze przekazy dotyczące tej postaci pochodzą natomiast z VI wieku. To właśnie z nich dowiadujemy się, że biskup wsławił się dokonanymi cudami oraz pomocą niesioną biednym i potrzebującym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wskazują legendy, święty Mikołaj był jedynakiem, który odziedziczył po rodzicach ogromny majątek. Fortuny nie zachował jednak dla siebie, dzieląc się nią z potrzebującymi. Inne legendy wskazują natomiast, że Mikołaj uratował życie żołnierzom niesłusznie oskarżonym i skazanym na śmierć. Biskup z Miry miał również uczestniczyć w soborze nicejskim, odbywającym się w 325 roku - historycy nie odnaleźli jednak żadnych zapisów, potwierdzających zarówno uczestnictwo biskupa w wydarzeniu, jak i samego istnienia postaci św. Mikołaja.
Nowe informacje na temat Mikołaja zaczęły pojawiać się w źródłach historycznych dopiero w IX wieku. W średniowieczu rósł również kult biskupa z Miry, który przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych kościoła wschodniego i zachodniego. Dopiero w trakcie Soboru watykańskiego II zakwestionowano istnienie św. Mikołaja. W 1969 roku w kalendarzu liturgicznym zniesiono święto 6 grudnia, zastępując je wspomnieniem dobrowolnym.
Mikołajki. Święto. Skąd obecność św. Mikołaja w kulturze?
Obecnie mikołajki częściej kojarzone są z postacią starszego mężczyzny z siwą brodą, ubranego w czerwony strój. Jej pierwowzorem miał być natomiast znany z legend biskup Miry, który zgodnie z przekazami rozdał swój majątek. Święty jest również patronem dzieci, które już w XV wieku były obdarowywane drobnymi upominkami z okazji wspomnienia Mikołaja.
Postać świętego Mikołaja, znana współcześnie zaczęła być popularna już na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas również pojawiło się przekonanie, że postać ta przybywa z prezentami z dalekiej północy. Najbardziej rozpowszechniony wizerunek Mikołaja - z czerwoną czapką i płaszczem - został natomiast wykreowany w 1930 roku.
Zobacz również: Życzenia mikołajkowe. Krótkie, ciepłe wierszyki na 6 grudnia