Mikołajki 2023. Dlaczego dzień świętego Mikołaja obchodzimy 6 grudnia?
Mikołajki, czyli zwyczajowa nazwa dnia św. Mikołaja, każdego roku wypadają w tym samym terminie - 6 grudnia. Obecnie tradycja ta najczęściej kojarzona jest z postacią w czerwonym przebraniu oraz z wręczaniem prezentów. Dlaczego Mikołajki są obchodzone 6 grudnia i jaka jest ich historia?
30.11.2023 14:44
Mikołajki, czyli Dzień Świętego Mikołaja stanowią obecnie zeświecczoną tradycję, wywodzącą się z chrześcijańskiego wspomnienia Mikołaja z Miry - biskupa, który zasłynął pomocą dla ubogich, patrona pojednania Wschodu i Zachodu, dzieci, wytwórców guzików, cukierników oraz piekarzy. Przez wieki był to również jeden z powszechnie czczonych świętych w Kościele katolickim oraz Kościele prawosławnym.
Dlaczego Mikołajki wypadają 6 grudnia?
Współczesne Mikołajki kojarzą się głównie ze świecką tradycją oraz starszym mężczyzną przebranym w czerwony strój. Do XIX wieku dzień św. Mikołaja był jednak na ziemiach polskich ważnym świętem kościelnym, wolnym od pracy. W czasie Soboru Watykańskiego II zarządzono jednak rewizję kultu świętych - wówczas uznano, że istnienia postaci Mikołaja z Miry nie można udowodnić, przez co święto obchodzone ku jego czci zamieniono na wspomnienie dobrowolne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego Mikołajki - zarówno w przypadku świeckiej tradycji, jak i wspomnienia w Kościele katolickim - są obchodzone 6 grudnia? Według legendy to właśnie tego dnia między rokiem 345 a 352 Mikołaj z Miry zmarł. Obchody związane z kultem świętego są natomiast kultywowane co najmniej od IX wieku.
Mikołajki 6 grudnia. Skąd wzięła się tradycja wręczania prezentów?
Kult św. Mikołaja przed wiekami był bardzo popularny. Już w X wieku był on uznawany za patrona dzieci, które historię biskupa poznawały dzięki wystawianym wówczas dramatom liturgicznym. W XV wieku zaś na ziemiach zachodniej i centralnej Europy znany był zwyczaj wręczania prezentów w wigilię dnia świętego Mikołaja.
Współczesne wyobrażenie świętego powstało natomiast na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas katolicki biskup zaczął być utożsamiany z bajkową postacią, znaną powszechnie w kulturze masowej.