Trwa ładowanie...

Mikołajki 2023. Dlaczego dzień świętego Mikołaja obchodzimy 6 grudnia?

Mikołajki, czyli zwyczajowa nazwa dnia św. Mikołaja, każdego roku wypadają w tym samym terminie - 6 grudnia. Obecnie tradycja ta najczęściej kojarzona jest z postacią w czerwonym przebraniu oraz z wręczaniem prezentów. Dlaczego Mikołajki są obchodzone 6 grudnia i jaka jest ich historia?

Mikołajki 6 grudnia. Jaka jest historia święta?Mikołajki 6 grudnia. Jaka jest historia święta?Źródło: Unsplash
d1caq0r
d1caq0r

Mikołajki, czyli Dzień Świętego Mikołaja stanowią obecnie zeświecczoną tradycję, wywodzącą się z chrześcijańskiego wspomnienia Mikołaja z Miry - biskupa, który zasłynął pomocą dla ubogich, patrona pojednania Wschodu i Zachodu, dzieci, wytwórców guzików, cukierników oraz piekarzy. Przez wieki był to również jeden z powszechnie czczonych świętych w Kościele katolickim oraz Kościele prawosławnym.

Dlaczego Mikołajki wypadają 6 grudnia?

Współczesne Mikołajki kojarzą się głównie ze świecką tradycją oraz starszym mężczyzną przebranym w czerwony strój. Do XIX wieku dzień św. Mikołaja był jednak na ziemiach polskich ważnym świętem kościelnym, wolnym od pracy. W czasie Soboru Watykańskiego II zarządzono jednak rewizję kultu świętych - wówczas uznano, że istnienia postaci Mikołaja z Miry nie można udowodnić, przez co święto obchodzone ku jego czci zamieniono na wspomnienie dobrowolne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Listy do świętego Mikołaja. Jedno dziecko ma wyjątkową prośbę

Dlaczego Mikołajki - zarówno w przypadku świeckiej tradycji, jak i wspomnienia w Kościele katolickim - są obchodzone 6 grudnia? Według legendy to właśnie tego dnia między rokiem 345 a 352 Mikołaj z Miry zmarł. Obchody związane z kultem świętego są natomiast kultywowane co najmniej od IX wieku.

d1caq0r

Mikołajki 6 grudnia. Skąd wzięła się tradycja wręczania prezentów?

Kult św. Mikołaja przed wiekami był bardzo popularny. Już w X wieku był on uznawany za patrona dzieci, które historię biskupa poznawały dzięki wystawianym wówczas dramatom liturgicznym. W XV wieku zaś na ziemiach zachodniej i centralnej Europy znany był zwyczaj wręczania prezentów w wigilię dnia świętego Mikołaja.

Współczesne wyobrażenie świętego powstało natomiast na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas katolicki biskup zaczął być utożsamiany z bajkową postacią, znaną powszechnie w kulturze masowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1caq0r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1caq0r
Więcej tematów