I znowu święty Mikołaj
6 grudnia - w dniu świętego Mikołaja - tradycyjnie obchodzone są mikołajki. Zwyczajem tego dnia jest obdarowywanie prezentami.
06.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Ta tradycja sięga IV wieku. Już wówczas otaczano kultem postać świętego Mikołaja, biskupa, który zasłynął z pomocy, jakiej udzielał ubogim i potrzebującym.
Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. Po ich śmierci cały majątek rozdał biednym. Relikwie świętego Mikołaja znajdują się w Bari we Włoszech. Przeniesiono je z Miry, gdzie Mikołaj zmarł 6 grudnia 352 roku.
Najstarsza legenda głosi, że Mikołaj uratował trzech niewinnie skazanych na śmierć rycerzy, a innym razem ocalił tonących żeglarzy. Mikołaj stal się patronem dzieci, aptekarzy, piekarzy, żaków, żeglarzy oraz więźniów. Patronuje także wielu kościołom i krajom. Uważa się go za orędownika osób skrzywdzonych przez los.
Święty jest czczony na Wschodzie od IV wieku, a na Zachodzie od XI stulecia. W XIII wieku pojawił się w szkołach zwyczaj rozdawania stypendiów i zapomóg pod patronatem świętego Mikołaja.
W tradycji świętego Mikołaja przedstawiano w stroju biskupim, z trzema złotymi kulami symbolizującymi dary oraz z kotwicą jako symbolem marynarzy. Według niemieckiego obyczaju, w noc wigilijną dorośli przebierali się w strój biskupi i rozdawali dzieciom prezenty.
Chrześcijańska tradycja kultu świętego przemieszała się ze świecką. W 1823 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się poemat Clementa Moora "Noc wigilijna", który stał się klasyką krajów anglosaskich.
Santa Claus miał w nim zaprzęg złożony z 8 reniferów. Zwierzęta te już wówczas potrafiły wspinać się po murze i wjeżdżać na dachy domów. W XX wieku amerykańscy specjaliści od reklamy dodali Mikołajowi 9 renifera - Rudolfa. Finowie natomiast, obdarowali świętego Mikołaja własną wioską w pobliżu Rowaniemi na Kręgu Polarnym.
Wirtualna Polska ogłosiła konkurs w którym każdy mógł wziąć udział i wygrać niespodziankę od św. Mikołaja. Wystarczyło napisać list i opisać w nim swoje trzy dobre uczynki z 2001 roku, a następnie wysłać pod adres listdoMikolaja@wp.pl. Konkurs trwał do czwartku do godziny 12.00. Zwycięzcy otrzymają prezenty: niespodzianki mikołajkowe. (aka, iza)
Zobacz także:
w WP- Ankieta - Czy wierzysz w św. Mikołaja?
w WP-Wiadomości Internauci o swoich dobrych uczynkach
w WP-Wiadomości Święty Mikołaj w Wirtualnej Polsce