Mieszkanie Nawrockiego. Nowa wzmianka w księdze wieczystej
W księdze wieczystej drugiego mieszkania Karola i Marty Nawrockich, przejętego od Jerzego Ż., w czwartek rano pojawiła się nowa wzmianka. Dotyczy ona działu II księgi wieczystej, który określa własność. To oznacza, że do sądu wpłynął wniosek dotyczący dokonania zmiany w tej kwestii. Rzeczniczka Karola Nawrockiego nie odpowiedziała na pytania WP, czy Karol Nawrocki rozpoczął przekazywanie kawalerki. Z dokumentów wynika, że kawalerka trafi do Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego w Gdyni.
W księdze wieczystej słynnej kawalerki w Gdańsku - która należała do zasobów miasta, a którą Karol i Marta Nawroccy przejęli od Jerzego Ż. - w ostatnich godzinach pojawiły się wzmianki - ustaliła Wirtualna Polska. Jedna ze wzmianek, która nie została opisana, pochodzi ze środy. Z kolei w czwartek rano pojawiła się wzmianka opisana "Wpis własności/współwłasności".
Z aktu notarialnego, do którego dotarła Interia, wynika, że lokal trafi do Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego w Gdyni. Akt notarialny, potwierdzający darowiznę mieszkania został podpisany 14 maja. W dokumencie znalazł się zapis o prawie zamieszkania w lokalu przez Jerzego Ż. Informacje o przekazaniu lokalu do Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynne w Gdyni potwierdziliśmy również w sądzie.
W związku ze wzmiankami w księdze wieczystej zapytaliśmy rzeczniczkę Karola Nawrockiego, czy dotyczy ona zapowiadanego przekazania mieszkania. Emilia Wierzbicki do chwili publikacji nie odpowiedziała na te pytania. Karol Nawrocki już w poniedziałkowej debacie mówił, że kawalerkę przekazał na cel charytatywny. Nie wskazał jednak wtedy konkretnej organizacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zły prognostyk dla Nawrockiego. Żukowska podała dane z USA
Każda księga wieczysta w dziale II zawiera dokładne informacje dotyczące tego, kto jest właścicielem nieruchomości oraz kiedy i w jaki sposób wszedł w jej posiadanie. Gdy dochodzi do zmiany właściciela nieruchomości, teoretycznie notariusz natychmiast wysyła odpowiednie dokumenty do sądu, a właściwy referendarz powinien umieścić taką informację w dziale II księgi.
Kilka lat temu na wpis do księgi wieczystej czekało się do 30 dni, a w wielu przypadkach wystarczały dwa tygodnie. Jednak w 2019 r. w wyniku wejścia w życie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów nastąpiło zdecydowane wydłużenie tego czasu. W przypadku niektórych sądów można czekać na wpis nawet rok.
Po umieszczeniu przez notariusza wzmianki o sporządzonej czynności notarialnej w księdze niezwłocznie pojawia się informacja o takiej zmianie, a zazwyczaj chwilę później nadawana jest jej sygnatura sądowa zawierająca krótką informację o charakterze nowości.
Do czasu opublikowania pełnej zmiany szczegóły nie są powszechnie dostępne. Mogą się z nimi zapoznać jedynie właściciele nieruchomości, której dotyczy księga lub ich pełnomocnicy - wyjaśniają notariusze, z którymi rozmawialiśmy.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski