Trwa ładowanie...

Mieszkańcy piszą do Dudy i Morawieckiego. List znad granicy

Strategii rozwiązania problemu na granicy, przyjętej przez polskie władze, poświęcony jest list mieszkańców strefy stanu wyjątkowego do prezydenta i premiera. Mieszkańcy okolic Białowieży wskazują na "kryzys humanitarny niespotykany od dziesięcioleci".

Share
Mieszkańcy piszą do Dudy i Morawieckiego. List znad granicy (Photo by Leonid Shcheglov / various sources / AFP) / Belarus OUT LEONID SHCHEGLOVMieszkańcy piszą do Dudy i Morawieckiego. List znad granicy (Photo by Leonid Shcheglov / various sources / AFP) / Belarus OUT LEONID SHCHEGLOVŹródło: East News, fot: LEONID SHCHEGLOV
d2aacde

Pod listem skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego podpisało się ponad 110 mieszkańców strefy objętej stanem wyjątkowym. List podpisali działacze społeczni, naukowcy, aktywiści, artyści, dziennikarze i przedsiębiorcy z branży turystycznej.

Pilny apel. "Kryzys niespotykany od dziesięcioleci"

Sygnatariusze zwracają się do władz państwowych z prośbą o pilne rozwiązanie - jak napisali w liście - "kryzysu humanitarnego, rozwijającego się na polsko-białoruskim pograniczu, na skalę nieobserwowaną w Polsce od dziesięcioleci".

Sygnatariusze listu podkreślają, że migranci znaleźli się na Białorusi "w wyniku własnej lekkomyślności i naiwności, ale też celowej dezinformacji ze strony białoruskich władz".

d2aacde

Zobacz też: Kryzys na granicy. "Episkopat się odizolował"

"Jednak po przylocie na Białoruś ich aktywna rola w rozgrywającym się dramacie dobiega końca - od tej pory są figurami na geopolitycznej szachownicy bez możliwości wycofania się" - napisali.

Mieszkańcy piszą do Dudy i Morawieckiego

Autorzy listu zaapelowali również o "wdrożenie takich mechanizmów rozwiązywania kryzysu, które przyniosą kres cierpieniom ludzi, a równocześnie o rezygnację z tych, które kryzys pogłębiają".

d2aacde

"Apelujemy o wpuszczenie do strefy stanu wyjątkowego służb medycznych działających na zasadzie wolontariatu oraz organizacji zajmujących się pomocą humanitarną, gdyż lokalna służba medyczna, dysponująca dwiema karetkami na cały powiat, nie jest w stanie sprostać wszystkim pilnym potrzebom nie tylko uchodźców, ale także mieszkańców regionu. Ta pomoc jest absolutnie niezbędna tu, w strefie stanu wyjątkowego" - napisała grupa mieszkańców okolic Białorusi.

"Apelujemy o utworzenie korytarza humanitarnego w strefie stanu wyjątkowego, który uratuje życie wielu ludziom i nie pozwoli na dalszą eskalację konfliktu" - podkreślili w liście".

Przeczytaj też:

d2aacde
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2aacde
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aacde
d2aacde
Więcej tematów