Trwa ładowanie...

Mieszka od 4 lat w prezydenckiej willi. Ujawniamy szczegóły

Jak ustaliła Wirtualna Polska, Maciej Łopiński – były prezydencki minister i bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego od czterech lat mieszka w prezydenckiej willi w centrum Warszawy. Łopiński za 73 –metrowe lokum płaci 2,9 tys. zł plus opłaty eksploatacyjne. Nieoficjalnie w staraniach o mieszkanie polityka wsparł osobiście prezes PiS.

Mieszka od 4 lat w prezydenckiej willi. Ujawniamy szczegółyŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d2yzwbm

- Pan Maciej Łopiński wynajmuje od 2015 roku lokal mieszkalny o powierzchni 73,10 m2., na podstawie umowy najmu zawartej z Kancelarią Prezydenta, a następnie z Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta. Za lokal płaci najemca, jest to obecnie kwota 2953,51 złotych. Najemca ponosi także koszty opłat eksploatacyjnych w wysokości średnio 711,08 zł miesięcznie (średnia za 3 ostatnie miesiące) – informuje Wirtualną Polskę biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Dwa lata temu płacił "grosze"

Co ciekawe, Łopiński który w grudniu 2016 r. przestał był sekretarzem stanu u Andrzeja Dudy, według wcześniej umowy, która obowiązywała od 1 września 2016 r. do końca marca 2017 r. płacił preferencyjną stawkę 1 243,88 zł. Z ustaleń WP wynika, że od początku zamieszkiwania przez Łopińskiego były trzy umowy z Kancelarią Prezydenta. W marcu 2017 roku miał się z prezydenckiej willi wyprowadzić.

Chodzi o budynek przy ul. Bacciarellego, należący do Kancelarii Prezydenta i znajdujący się w sąsiedztwie Belwederu i Łazienek. Przed laty mieściły się tutaj biura fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Decyzją ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego rozwiązano z nimi umowę. Uznano, że willa będzie przeznaczona dla gości prezydenta.

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda zachwyciła w Stanach. „Mogłaby pomóc mężowi”

Łopiński w willi przy ul. Bacciarellego mieszkał też przed laty, podczas prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

d2yzwbm

Prezes często zagląda

Drugi raz pojawił się w prezydenckim mieszkaniu w drugiej połowie 2015 roku, po wygranych wyborach przez Andrzeja Dudę. Według naszych informacji, za Łopińskiego osobiście ręczył – prezes PiS Jarosław Kaczyński. W późniejszym okresie, szef Prawa i Sprawiedliwości będzie częstym gościem Łopińskiego w prezydenckiej willi. W wywiadzie dla TVP mówił o nim "mój przyjaciel Maciej". Łopiński od sierpnia 2015 r. do grudnia 2016 r. był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Był łącznikiem między partią a głową państwa.

Według naszych ustaleń, mieszkanie Łopińskiego znajduje się w bocznej części willi, z osobnym wejściem i restauracją tuż obok. Były minister może więc swobodnie przyjmować prezesa Kaczyńskiego bez wiedzy pozostałych mieszkańców.

A w willi oprócz Łopińskiego mieszkają również: były już marszałek Sejmu Marek Kuchciński (za którego Kancelaria Sejmu płaci 4,1 tys. zł miesięcznie), a także szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska i doradca Andrzeja Dudy – prof. Andrzej Zybertowicz. Do niedawna miał mieszkać również szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Kancelaria twierdzi, że zarabia

Dlaczego Łopiński, który jest byłym prezydenckim ministrem, nadal mieszka w willi? - Kancelaria Prezydenta podkreśla, że Centrum Obsługi KPRP jest instytucją gospodarki budżetowej, która zadania wykonuje odpłatnie, a koszty swojej działalności oraz zobowiązania pokrywa z uzyskiwanych przychodów - twierdzi biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

d2yzwbm

- Kierując się zapisami ustawy o finansach publicznych oraz statutu Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta prowadzi gospodarkę majątkiem KPRP w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępne zasoby. Stąd lokal mieszkalny wynajęty został panu Maciejowi Łopińskiemu, za zgodą Szefa KPRP, na zasadach komercyjnych – argumentuje prezydenckie biuro prasowe.

Urzędnicy Andrzeja Dudy zwracają uwagę na fakt, że były prezydent Bronisław Komorowski, kiedy nie pełnił już funkcji głowy państwa, wynajął od KPRP lokal dwukrotnie większy o powierzchni 141 m.kw. za kwotę znacznie mniejszą tj. 2 117,61 zł miesięcznie. Komorowski wyprowadził się z willi pod koniec czerwca 2016 roku.

Stać go na zakup lub wynajem

Nasi informatorzy zwracają jednak uwagę, że Łopiński zarabia ogromne pieniądze i stać byłoby go na zakup mieszkania w Warszawie albo wynajem po rzeczywistych, komercyjnych stawkach. A te, za podobne mieszkanie niedaleko Belwederu rozpoczynają się od ok. 5 tys. zł i rosną.

Łopiński na co dzień zasiada w radzie nadzorczej PZU, w której wg sprawozdania finansowego za 2018 rok zarobił - 169 tys. zł. Do tego jest członkiem rady nadzorczej TVP i doradcą prezesa Orlenu. W sumie miesięcznie zarabia kilkadziesiąt tysięcy złotych.

d2yzwbm

Chcieliśmy porozmawiać bezpośrednio z politykiem, ale Maciej Łopiński nie odebrał od nas telefonu.
.
A przypomnijmy, że w ostatnich dniach zrobiło się o innym luksusowym mieszkaniu, w którym mieszka marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Polityk PiS zajmuje jeden z apartamentów w willi rządowej przy ul. Parkowej. Miesięczny koszt? 5,6 tys. zł netto, które płaci Kancelaria Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2yzwbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yzwbm
Więcej tematów