Trwa ładowanie...

Mieszka od 4 lat w prezydenckiej willi. Ujawniamy szczegóły

Jak ustaliła Wirtualna Polska, Maciej Łopiński – były prezydencki minister i bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego od czterech lat mieszka w prezydenckiej willi w centrum Warszawy. Łopiński za 73 –metrowe lokum płaci 2,9 tys. zł plus opłaty eksploatacyjne. Nieoficjalnie w staraniach o mieszkanie polityka wsparł osobiście prezes PiS.
Share
Maciej Łopiński, mimo iż nie jest już prezydenckim ministrem, mieszka w willi Kancelarii Prezydenta
Maciej Łopiński, mimo iż nie jest już prezydenckim ministrem, mieszka w willi Kancelarii PrezydentaŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d4ds0ar

- Pan Maciej Łopiński wynajmuje od 2015 roku lokal mieszkalny o powierzchni 73,10 m2., na podstawie umowy najmu zawartej z Kancelarią Prezydenta, a następnie z Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta. Za lokal płaci najemca, jest to obecnie kwota 2953,51 złotych. Najemca ponosi także koszty opłat eksploatacyjnych w wysokości średnio 711,08 zł miesięcznie (średnia za 3 ostatnie miesiące) – informuje Wirtualną Polskę biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Dwa lata temu płacił "grosze"

Co ciekawe, Łopiński który w grudniu 2016 r. przestał był sekretarzem stanu u Andrzeja Dudy, według wcześniej umowy, która obowiązywała od 1 września 2016 r. do końca marca 2017 r. płacił preferencyjną stawkę 1 243,88 zł. Z ustaleń WP wynika, że od początku zamieszkiwania przez Łopińskiego były trzy umowy z Kancelarią Prezydenta. W marcu 2017 roku miał się z prezydenckiej willi wyprowadzić.

d4ds0ar

Chodzi o budynek przy ul. Bacciarellego, należący do Kancelarii Prezydenta i znajdujący się w sąsiedztwie Belwederu i Łazienek. Przed laty mieściły się tutaj biura fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Decyzją ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego rozwiązano z nimi umowę. Uznano, że willa będzie przeznaczona dla gości prezydenta.

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda zachwyciła w Stanach. „Mogłaby pomóc mężowi”

Łopiński w willi przy ul. Bacciarellego mieszkał też przed laty, podczas prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

d4ds0ar

Prezes często zagląda

Drugi raz pojawił się w prezydenckim mieszkaniu w drugiej połowie 2015 roku, po wygranych wyborach przez Andrzeja Dudę. Według naszych informacji, za Łopińskiego osobiście ręczył – prezes PiS Jarosław Kaczyński. W późniejszym okresie, szef Prawa i Sprawiedliwości będzie częstym gościem Łopińskiego w prezydenckiej willi. W wywiadzie dla TVP mówił o nim "mój przyjaciel Maciej". Łopiński od sierpnia 2015 r. do grudnia 2016 r. był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Był łącznikiem między partią a głową państwa.

Według naszych ustaleń, mieszkanie Łopińskiego znajduje się w bocznej części willi, z osobnym wejściem i restauracją tuż obok. Były minister może więc swobodnie przyjmować prezesa Kaczyńskiego bez wiedzy pozostałych mieszkańców.

A w willi oprócz Łopińskiego mieszkają również: były już marszałek Sejmu Marek Kuchciński (za którego Kancelaria Sejmu płaci 4,1 tys. zł miesięcznie), a także szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska i doradca Andrzeja Dudy – prof. Andrzej Zybertowicz. Do niedawna miał mieszkać również szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

d4ds0ar

Kancelaria twierdzi, że zarabia

Dlaczego Łopiński, który jest byłym prezydenckim ministrem, nadal mieszka w willi? - Kancelaria Prezydenta podkreśla, że Centrum Obsługi KPRP jest instytucją gospodarki budżetowej, która zadania wykonuje odpłatnie, a koszty swojej działalności oraz zobowiązania pokrywa z uzyskiwanych przychodów - twierdzi biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

- Kierując się zapisami ustawy o finansach publicznych oraz statutu Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta prowadzi gospodarkę majątkiem KPRP w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępne zasoby. Stąd lokal mieszkalny wynajęty został panu Maciejowi Łopińskiemu, za zgodą Szefa KPRP, na zasadach komercyjnych – argumentuje prezydenckie biuro prasowe.

Urzędnicy Andrzeja Dudy zwracają uwagę na fakt, że były prezydent Bronisław Komorowski, kiedy nie pełnił już funkcji głowy państwa, wynajął od KPRP lokal dwukrotnie większy o powierzchni 141 m.kw. za kwotę znacznie mniejszą tj. 2 117,61 zł miesięcznie. Komorowski wyprowadził się z willi pod koniec czerwca 2016 roku.

d4ds0ar

Stać go na zakup lub wynajem

Nasi informatorzy zwracają jednak uwagę, że Łopiński zarabia ogromne pieniądze i stać byłoby go na zakup mieszkania w Warszawie albo wynajem po rzeczywistych, komercyjnych stawkach. A te, za podobne mieszkanie niedaleko Belwederu rozpoczynają się od ok. 5 tys. zł i rosną.

Łopiński na co dzień zasiada w radzie nadzorczej PZU, w której wg sprawozdania finansowego za 2018 rok zarobił - 169 tys. zł. Do tego jest członkiem rady nadzorczej TVP i doradcą prezesa Orlenu. W sumie miesięcznie zarabia kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Chcieliśmy porozmawiać bezpośrednio z politykiem, ale Maciej Łopiński nie odebrał od nas telefonu.
.
A przypomnijmy, że w ostatnich dniach zrobiło się o innym luksusowym mieszkaniu, w którym mieszka marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Polityk PiS zajmuje jeden z apartamentów w willi rządowej przy ul. Parkowej. Miesięczny koszt? 5,6 tys. zł netto, które płaci Kancelaria Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ds0ar

Podziel się opinią

Share
d4ds0ar
d4ds0ar
Więcej tematów