Miejski Ratusz otwarto po kapitalnym remoncie
Po dwóch latach kapitalnego remontu, przeprowadzonego nakładem 7,5 mln zł, otwarto Ratusz Miejski. W XIX-wiecznym budynku mieściło się przed remontem i teraz wraca do swojej siedziby Muzeum Częstochowskie.
Główna część uroczystości odbyła się w reprezentacyjnej sali, gdzie pokazywana jest obecnie pochodząca z Zamku Królewskiego w Warszawie wystawa pt. "Portrety Wielkich Polaków" i stoi tron papieski przygotowany dla Ojca Świętego w 1979 roku.
Po generalnym remoncie, będącym praktycznie odbudową zniszczonego obiektu, oddajemy społeczeństwu najważniejszy miejski zabytek. Oddajemy, by w tych historycznych murach eksponowano chlubne karty naszej przeszłości - mówił prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona. - Ratusz częstochowski był zwornikiem i symbolem nowego miasta, powstałego 180 lat temu z połączenia starej Częstochowy i nowej Częstochówki.
Dwa różne miasta połączono w 1826 r., jako łącznik wyznaczając Aleję Najświętszej Maryi Panny. W centrum tego nowego miasta wybudowano, według projektu Franciszka Reinsteina, Ratusz, by tworzył z tych ośrodków "organizm ścisły", "solidarnością praw i obowiązków silny".
We wnętrzach ratusza podczas remontu elementy zabytkowe celowo połączono z nowoczesnymi. Tak więc stylizowane żyrandole sąsiadują np. z nowoczesnym oświetleniem ekspozycyjnym, a w miejscu dawnej klatki schodowej umieszczono pełniący rolę podłogi przezroczysty świetlik, przez który widać dolną kondygnację. Schody na wieżę zostały podwieszone, aby nie wkuwać się w mury. Na szczycie wieży powstała oszklona platforma widokowa.
Pomiędzy dolną kopułą wieży a piętrem zastosowano również przeszklenie i stojąc na podeście widokowym wieży można podziwiać rozetę na parterze. Na szklanym stropie odwzorowany został rysunek stopni pierwotnej klatki schodowej.
Generalną renowację Zespołu Budynków Ratusza Miejskiego obejmującego Budynek Główny i Oficynę Zachodnią (tzw. odwach) podjęto ze względu na bardzo zły stan techniczny budynków.
O remoncie mówiono przez lata, ale dopiero w 2004 r. zgromadzono środki, m.in. z funduszy europejskich, i rozpoczęto remont, którego celem było przede wszystkim przywrócenie pierwotnego charakteru obiektu i poprawa jego stanu technicznego. Wszelkie prace renowacyjne przy elewacjach i we wnętrzach prowadzone były przy udziale doświadczonego sztukatora i pod nadzorem Służby Ochrony Zabytków.
Przyjęto założenie, że budynek zachowa dotychczasową funkcję ekspozycyjną z obsługą zwiedzających i uzyska nową - reprezentacyjną. W restaurowanych salach piwnicznych będzie kawiarnia.
Nowy Ratusz poświęcił ks. arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. W uroczystości ponownego przekazania Ratusza "mieszczaństwu", uczestniczyli radni, parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, osobistości życia kulturalnego i gospodarczego Częstochowy.