Miejsce wypadku - wyjątkowo niebezpieczny odcinek

Kilkukilometrowy odcinek drogi koło wioski
Vizille we francuskich Alpach niedaleko Grenoble, gdzie w
niedzielę doszło do wypadku polskiego autokaru, jest wyjątkowo
niebezpieczny - podała agencja France Presse.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/tragiczny-wypadek-autokaru-z-polskimi-pielgrzymami-6038708617151105g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/tragiczny-wypadek-autokaru-z-polskimi-pielgrzymami-6038708617151105g )
Tragiczny wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami

Na tym odcinku drogi obowiązuje zakaz poruszania się dla autobusów i ciężarówek nie posiadających podwójnego systemu hamulcowego. Większość autobusów i samochodów ciężarowych ma taki system, który jest stosowany od 15 lat.

Francuskie stacje telewizyjne pokazały mieszkańców okolicy koło miejsca wypadku, opowiadających, jak niebezpieczne jest to miejsce. Pokazano też kamienną tablicę upamiętniającą ofiary wypadków w tym miejscu.

W trzech najpoważniejszych wypadkach, do których doszło w 1970, 1973 i 1975, życie straciło w sumie 77 ludzi - podała AFP.

7 września 1970 roku w wypadku autokaru w tym samym miejscu zginęło pięciu niewidomych francuskich pielgrzymów, wracających - tak jak polscy pielgrzymi - z sanktuarium maryjnego La Salette.

Najbardziej dramatyczny wypadek miał miejsce 18 lipca w 1973 roku, na stromym i krętym zjeździe, gdzie zginęło 43 Belgów. Jeden z ocalałych relacjonował, że zanim doszło do wypadku kierowca autokaru krzyczał, że "nie działają hamulce". Pojazd przerwał barierę obronną i runął do koryta rzeki Romanche 20 metrów w dół. Mimo ograniczenia prędkości do 40 km na godzinę, autokar miał jechać ponad 100 km na godzinę.

Dwa lata później na tej samej drodze (nazwanej drogą Napoleona, gdyż tamtędy wracał z wyspy Elba) doszło do kolejnej tragedii.

2 kwietnia 1975 w tym właśnie miejscu zginęło 29 Francuzów, którzy wracali z La Salette. Jak podaje agencja France Presse, autokar osiągnął prędkość aż 120 km na godzinę.

Źródło artykułu:PAP
francjawypadekautokar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)