Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w sprawie izraelskiej bariery
Międzynarodowy Trybunał
Sprawiedliwości ogłosi 9 lipca stanowisko w sprawie legalności
bariery, którą Izrael odgradza się od terenów palestyńskich na
Zachodnim Brzegu Jordanu - zapowiedział przedstawiciel
trybunału.
25.06.2004 | aktual.: 25.06.2004 14:23
Rozpatrywaniem legalności bariery ONZ-owski trybunał zajął się w lutym na wniosek Autonomii Palestyńskiej, popierany przez Zgromadzenie Ogólne NZ. Strona palestyńska domaga się zburzenia bariery.
Trybunał postanowił wydać w tej sprawie "opinię doradczą", która nie ma charakteru wiążącego. Izrael obawia się jednak, że Zgromadzenie Ogólne, gdzie nastroje propalestyńskie są silne, będzie chciało wykorzystać stanowisko trybunału w zabiegach o sankcje przeciwko państwu żydowskiemu.
Barierę, odgradzającą Izrael od Zachodniego Brzegu i anektującą miejscami terytoria palestyńskie, Tel Awiw nazywa zaporą przed atakami palestyńskich terrorystów.
Palestyńczycy są zdania, że to próba ostatecznego zawłaszczenia części palestyńskich ziem, zajętych w 1967 roku. W niektórych miejscach ogrodzenie otacza żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu, zabierając Palestyńczykom część ich terytoriów.
Rząd izraelski zbojkotował przesłuchania w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości, twierdząc, że sprawa jest polityczna i wykracza poza kompetencje tego trybunału.
Izraelska bariera - na niektórych odcinkach jest to mur, na innych wysokie metalowe ogrodzenie - pierwotnie miała mieć ponad 700 km długości, ale Izrael nie wyklucza skrócenia jej o kilkadziesiąt kilometrów. Dotychczas zbudowano niecałe 200 kilometrów.