Micheil Saakaszwili zatrzymany. Został wydalony do Polski

W stolicy Ukrainy, Kijowie, zatrzymano byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Ukraińskie służby potwierdziły, że został wydalony do Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Saakaszwili został zatrzymany obok biura Ruchu Nowych Sił
Saakaszwili został zatrzymany obok biura Ruchu Nowych Sił (PAP, Fot: SERGEY DOLZHENKO)
WP

O zatrzymaniu szefa opozycyjnej partii Ruch Nowych Sił jako pierwszy poinformował były zastępca prokuratora generalnego Dawid Sakwarelidze. Następnie komunikat pojawił się na profilu Saakaszwilego na Facebooku.

Z informacji zawartych we wpisach wynika, że były prezydent został zatrzymany obok biura partii w Kijowie przez "nieznanych ludzi w kominiarkach". Opublikowano film, na którym widać wnętrze restauracji i ludzi w mundurach polowych, którzy rzucają osoby cywilne na podłogę.

WP

Ukraińskie media, powołując się na informacje zawarte w mediach społecznościowych, podają, że Saakaszwili został zatrzymany przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Granicznej Ukrainy. Anonimowy informator, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, powiedział, że stało się to na polecenie Służby Migracyjnej.

Trafi do Polski?

Współpracownica Saakaszwilego Liza Bohucka napisała na Facebooku, że może być wydalony z kraju jeszcze w poniedziałek. "Jedziemy na lotnisko Boryspil (pod Kijowem). Rejs do Warszawy o 17.25 (16.25 w Polsce). Wygląda na to, że Miszę chcą wywieźć tym rejsem" - informowała.

"Musimy kontrolować kierunek zachodni. Będziemy blokowali drogi. Ogólna mobilizacja" - zwróciła się do zwolenników b. prezydenta.

WP

Jak czytamy na portalu tsn.ua, Saakaszwili ma być już w drodze do Polski. Informację o wydaleniu potwierdziły ukraińskie służby.

W ubiegły poniedziałek sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił wniosek o ochronę przed możliwą ekstradycją Saakaszwilego. Ubiega się o nią Gruzja.

Zobacz także: Leszek Miller i historia pewnej kolacji z premierem Izraela:

WP
WP
WP