PolskaMichał Dworczyk o szczepionkach i zmianach podatkowych. "Jesteśmy krajem na dorobku"

Michał Dworczyk o szczepionkach i zmianach podatkowych. "Jesteśmy krajem na dorobku"

Szef KPRM minister Michał Dworczyk poinformował, że w połowie czerwca może być dostępna kolejna szczepionka firmy Novavax. - W tej chwili problemem nie jest dostępność szczepionek, ale przekonanie Polaków do tego, by się szczepili - zapewniał Dworczyk. Do tej pory zarejestrowało się na szczepienie lub zaszczepiło jedną dawką 48 proc. dorosłych Polaków.

Michał Dworczyk o szczepionkach i zmianach podatkowych. "Jesteśmy krajem na dorobku"
Michał Dworczyk o szczepionkach i zmianach podatkowych. "Jesteśmy krajem na dorobku"
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Olkuśnik
Violetta Baran

Szef KPRM minister Michał Dworczyk był gościem "Porannej rozmowy" w RMF FM. Prowadzący program Robert Mazurek przywitał go jako jednego z najbogatszych Polaków, nawiązując do zmian podatkowych, które mają dotknąć wszystkich, którzy zarabiają powyżej 7100 złotych.

- Myślałem, że ma pan na myśli bogactwo duchowe - odparł Michał Dworczyk. - Zmiany, które proponujemy wprowadzają sprawiedliwy system - dodał i zapewnił, że skorzysta na nich 90 proc. Polaków.

Mazurek dopytywał z jakich danych korzysta minister, bowiem kłam zadaje im wiceminister finansów Jan Sarnowski. Z jego wyliczeń ma bowiem wynikać, że na proponowanych zmianach ma skorzystać 18 mln podatników, czyli 68 proc. pracowników. - To oznacza, że wyższe podatki zapłaci jedna trzecia pracowników i nawet 60 proc. samozatrudnionych - stwierdził Mazurek.

Michał Dworczyk broni nowych rozwiązań podatkowych

- Korzystam z danych rządowych - stwierdził Dworczyk. Mazurek zauważył, że są to chyba dane "rządu na uchodźstwie". I zacytował list pielęgniarki, która wychowuje samotnie dwie córki. Kobieta pracuje na dwóch-trzech etatach, by utrzymać dom. Dzięki dodatkowi covidowemu w ostatnim miesiącu zarobiła ponad 7 tysięcy złotych.

- Fakty są takie, że olbrzymia część Polaków zarabia zdecydowanie mniej. Dla nich te rozwiązania były przygotowane i są dla nich korzystne - odparł szef KPRM. - Jesteśmy krajem na dorobku. Obowiązkiem rządu jest tworzenie systemu, który będzie wyrównywał szanse i który będzie tworzył sprawiedliwy system - przekonywał minister Dworczyk.

Dworczyk o paszportach covidowych

Szef KPRM pytany był również o tzw. paszporty covidowe. - Między 20 a 25 maja zacznie się taki pilotaż, w ramach którego funkcjonuje również Polska - poinformował. - Można to najprościej wytłumaczyć w taki sposób, że będzie rozwiązanie czy rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy - dodał.

Jak podkreślał Dworczyk, "to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii". - Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program - dodał.

Dworczyk: w połowie czerwca może być dostępna nowa szczepionka

Szef KPRM pytany był także o doniesienia dotyczące nowej szczepionki przeciw COVID-19. - Szczepionka firmy Novavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez EMA. Jeżeli tak się stanie, to będzie kolejna szczepionka dostępna na terenie Unii Europejskiej i również w Polsce - poinformował.

Minister podał, że 74 proc. Polaków powyżej 70. roku życia zaszczepiło się pierwszą dawką lub zarejestrowało na szczepienie pierwszą dawką, które nastąpi w najbliższych tygodniach. - Te statyki w grupie 70-79 lat są lepsze niż w grupie 80-89 - przyznał.

Minister przyznał, że teraz największym problemem nie jest dostępność szczepionek, ale przekonanie Polaków do tego, by się szczepili.

Pytany o pomysły niektórych lekarzy, by wprowadzić nakazy dotyczące szczepień przeciw COVID-19, zapewnił, że nie ma na razie takich dyskusji nigdzie w Europie.

Dworczyk o decyzji w sprawie szczepienia nastolatków

- Trzeba przekonywać wszystkich do tego, jak to szczepienie jest potrzebne, jak ono jest ważne, jeżeli chcemy funkcjonować w normalnych warunkach, a nie cały czas w ścisłym reżimie sanitarnym przerywanym lockdownami - stwierdził szef KPRM. Dodał, że trwa od piątku akcja profrekwencyjna, do której mają dołączyć się samorządy.

- Kończymy dyskusje w takich bilateralnych relacjach z samorządowcami. W najbliższy piątek na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawimy rozwiązania, które włączą w jeszcze większym zakresie samorządy do przekonywania Polaków, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19, do działań profrekwencyjnych - dodał szef KPRM.

Kiedy zapadnie decyzja dotycząca szczepień młodzieży między 12 a 16 rokiem życia? Dworczyk odparł, że zależy to od decyzji EMA. - Jeśli ta granica wieku zostanie jeszcze przesunięta, żeby można było szczepić dzieci od 12. roku życia, to na pewno będziemy analizować te możliwości. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, to pewnie będziemy chcieli skorzystać z takiej możliwości - stwierdził szef KPRM.

Źródło: RMF FM

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)