Trwa ładowanie...
d3th9gh

Miażdżące opinie dla rządu PiS. Cztery kraje, UE i EFTA

Opinie ws. pytań prejudycjalnych polskiego Sądu Najwyższego, które przed rozprawą zbiera Europejski Trybunał Sprawiedliwości, są do tej pory krytyczne wobec polityki rządu PiS. TSUE zajmie się niezależnością sądów w Polsce 19 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3th9gh

Swoje stanowiska przedstawiły rządy Łotwy, Holandii, Danii, Belgii oraz Komisja Europejska i Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu EFTA. Jak zauważa RMF FM, opinie te są wręcz druzgocące dla rządu w Warszawie.

Dokumenty mają od kilku do kilkunastu stron, a wszystkie podnoszą wątpliwości wobec reform systemu sprawiedliwości przeprowadzane w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość. Wskazywana jest także sprzeczność uzależnienia sądów od władzy wykonawczej z prawem europejskim.

Dalej w swojej krytycy idą autorzy opinii EFTA, którzy zauważają wpływ zmian na gospodarkę i firmy, które powinny mieć zaufanie do sądów, kiedy dochodzą swoich praw. Zdaniem ekspertów organizacji, wątpliwość niezawisłości Sądu Najwyższego i całego systemu sądowniczego w Polsce podważa to zaufanie.

d3th9gh

Przypomnijmy, że strona polska uważa, że wniosek prejudycjalny jest niedopuszczalny i nie widzi podstaw do udzielania wyjaśnień.

Odpowiedzi na pięć pytań dotyczących niezależności sądów TSUE udzielić ma po rozprawie zapowiedzianej na 19 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3th9gh

Podziel się opinią

Share

d3th9gh

d3th9gh
Więcej tematów