Miasto skończyło 80 lat
Uroczysta sesja Rady Miasta była wczoraj głównym punktem obchodów 80. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni. Jednak przez cały dzień w Gdyni dużo się działo.
Kwiatami i życzeniami urodzinowymi przewodniczący Rady Miasta Stanisław Szwabski powitał na sesji Zofię Puzdrowską, gdyniankę, urodzoną 10 lutego 1926 roku. Z kolei gratulacje, prezenty i ciepłe słowa otrzymali gdyńscy włodarze od wielu znakomitych gości. Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni" odebrali Peter Smith, który w 1976 r. zainicjował i do dziś angażuje się we współpracę Gdyni z Plymouth, najstarszym siostrzanym miastem, Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" - gdynianin i stoczniowiec oraz saksofonista, prezenter radiowy i animator kultury, Przemysław Dyakowski.
- Cieszę się z nagrody, która świadczy o docenieniu ważnego zjawiska, jakim jest rozwój muzyki jazzowej w Gdyni, klubów muzycznych i festiwali - powiedział muzyk. - To nagroda dla całego środowiska, którego czuję się reprezentantem. W Gdyni gra muzyka! Wiele emocji towarzyszyło ogłoszeniu laureata "Czasu Gdyni", nagrody za najlepszą inwestycję roku. Nominowanych było osiem gdyńskich firm, a nagrodę otrzymała Telewizja Kablowa "Vectra" S. A. za kompleks biurowo-rehabilitacyjny przy al. Zwycięstwa w Orłowie.
Nadkomplet publiczności pojawił się jeszcze w czwartek późnym wieczorem na przedpremierowym pokazie filmu dokumentalnego "Gdynia" w Teatrze Miejskim. - Liczyłam na więcej faktów z przedwojennej historii miasta, którą się interesuję. Mimo, że nie było ich wiele i tak warto było poświęcić czas na obejrzenie filmu - mówi gdynianka Zofia Szczodrak. - Frekwencja na pokazie przeszła moje najśmielsze oczekiwania - cieszy się Andrzej Mańkowski, reżyser. - Liczyłem tylko na osoby współtworzące film oraz na znajomych. Tymczasem widownia pękała w szwach. Film pokazuje historię miasta opowiadaną przez ludzi z Gdynią związanych. Pod koniec lutego będzie go można obejrzeć na antenie TVP1.
Prezenty i życzenia odebrały wczoraj władze Gdyni od delegacji 12 miast i regionów siostrzanych. - Chcę życzyć Gdyni jeszcze większego postępu i rozwoju, jej mieszkańcom szczęśliwego życia w bezpiecznym mieście - mówiła Anna Kirsten Nielsen, radna duńskiego Aalborga. Vidmantas Pleckaitis, wiceprezydent Kłajpedy na Litwie dodał, że zazdrości Gdyni. - Kłajpeda ma już 153 lata - mówił. - Tak, jak starsi ludzie zazdroszczą młodszym, tak my zazdrościmy Gdyni. Przyszłość Gdyni widzę tylko we wspaniałych barwach. Najbardziej oryginalne podziękowania przekazali przedstawiciele fińskiej Kotki. Przypomnieli oni, że dzięki współpracy z gdyńskimi trenerami, drużyna z ich miasta zdobyła mistrzostwo Finlandii w piłce ręcznej.
(kucz, sz, lan)