Trwa ładowanie...
d2ki8et

MFW: stóp na razie nie obniżać

Międzynarodowy Fundusz Walutowy radzi wstrzymać się z dalszymi obniżkami stóp procentowych w Polsce do czasu pojawienia się efektów poprzednich cięć - wynika z raportu przedstawionego w czwartek w Warszawie.

d2ki8et
d2ki8et

Obniżka stóp procentowych o ok. 900 pkt. bazowych od ubiegłego roku była duża i trzeba poczekać na efekty, by uniknąć błędów w cięciu stóp - napisał Fundusz w raporcie.

Według Susan Schadler, członka przebywającej w Polsce od dwóch tygodni misji MFW, Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej powinny zachować swoją niezależność. Dodała, że w żadnym z odwiedzanych krajów nie widziała tak napiętej sytuacji pomiędzy bankiem centralnym a parlamentem.

Schadler uważa, że w Polsce widać już oznaki poprawy sytuacji gospodarczej, ale nadal niepewny jest czas nadejścia tej poprawy. Dodała, że w dużym stopniu będzie ona zależała od rozwoju gospodarki niemieckiej - głównego partnera handlowego Polski.

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce odbyła szereg spotkań z szefami resortów, przedstawicielami Narodowego Banku Polskiego, czołowymi ekonomistami oraz instytucjami finansowymi. Podczas spotkań przedstawiciele misji zapoznawali się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski i planami dotyczącymi gospodarki, budżetu oraz polityki pieniężnej. Zebrane dane będą podstawą corocznego raportu MFW o Polsce. Takie raporty z uwagą czytają zagraniczni inwestorzy.

W Sejmie na głosowanie czeka uchwała, w której wyrażone jest zaniepokojenie zbyt powolnym obniżaniem stóp procentowych przez RPP. Prezes NBP Leszek Balcerowicz, podczas sejmowej debaty nt. uchwały stwierdził, że narusza ona konstytucyjną niezależność Rady. (PAP/IAR)(ck, mk)

d2ki8et
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ki8et
Więcej tematów