Meteorolodzy alarmują. Czekają nas największe temperatury w historii
Południowoafrykańska Służba Meteorologiczna przewiduje, że 2025 rok będzie jednym z najgorętszych w historii Afryki. Ekstremalne temperatury mają być odczuwalne zwłaszcza w krajach Sahelu i południowej części kontynentu.
2025 rok zapowiada się jako jeden z najgorętszych w historii Afryki. Południowoafrykańska Służba Meteorologiczna (Saws) prognozuje, że ekstremalne temperatury dotkną szczególnie kraje Sahelu, takie jak Burkina Faso, Mali i Niger, a także Algierię, RPA, Zambię i Zimbabwe.
Rekordowe temperatury w 2024 roku
Już w 2024 roku afrykańskie miasta były najgorętszymi na świecie. Według danych stacji EldoradoWeather w południowej Algierii, w mieście Rhourde-nouss, odnotowano temperatury sięgające 48,8 st. Celsjusza, co czyniło je najgorętszym wówczas miastem na świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnicze światła nad New Jersey. Nagrania mieszkańców bada FBI
W południowej części Afryki właśnie trwa lato. W piątek najgorętszym miastem na Ziemi była turystyczna Skukuza w RPA, leżąca przy granicy z Mozambikiem, gdzie odnotowano 46,4 st. C. Tego samego dnia w sąsiednim Zimbabwe, w graniczącym z RPA Beitbridge, temperatura była tylko nieco niższa i sięgnęła 44,3 st. C, podobnie jak w Tsabong w Botswanie.
Upały przekraczające 40 st. C. odczuwalne są w połowie grudnia od Mozambiku na wschodzie po Namibię na zachodzie.
Skutki globalnego ocieplenia
Annette Botha, główna meteorolog z południowoafrykańskiej stacji Vox Weather, podkreśla, że obecne upały i trend globalnego ocieplenia wskazują na możliwość jeszcze gorętszego lata w 2025 roku. - Nadchodzące lato może być rzeczywiście jednym z najgorętszych w historii - prognozuje.
Prognozy ONZ sugerują, że upały szczególnie dotkną mieszkańców Sahelu oraz południowej Afryki, pogarszając bezpieczeństwo żywnościowe.
Susza, która nawiedziła region na początku 2024 roku, spowodowała nieurodzaje w Zimbabwe i Zambii, pozostawiając 30 mln ludzi zależnych od pomocy żywnościowej. Dodatkowo niski poziom wody w jeziorze Kariba ograniczył produkcję energii elektrycznej, co mocno wpłynęło na życie mieszkańców.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
Wyzwania dla regionu
Kraje takie jak Botswana, Namibia, RPA, Zambia i Zimbabwe będą musiały stawić czoła wyzwaniom związanym z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Wysokie temperatury i susza mogą prowadzić do dalszych problemów z zaopatrzeniem w żywność i energię, co wymaga pilnych działań ze strony rządów i organizacji międzynarodowych.