Trwa ładowanie...
d41eosq

Męska agresja objawia się już w wieku przedszkolnym

Okazuje się, że już u małych chłopców można zaobserwować pewne objawy mogące sugerować, że w późniejszym życiu będą oni bardziej agresywni od swoich rówieśników.

d41eosq
d41eosq

Wnioski takie, które opublikowano w kwietniowym numerze "Archives of General Psychiatry", pochodzą z badań jakie przeprowadzono wśród 1000 chłopców w wieku od 6 do 15 lat mieszkających w jednaj z najbiedniejszych dzielnic Montrealu.

Naukowcy stwierdzili, że chłopcy w wieku przedszkolnym, którzy byli bardziej niegrzeczni, nieposłuszni lub mieli większe trudności z koncentracją od swoich rówieśników, znacznie częściej stawali się agresywni jako nastolatkowie.

Badacze określili również grupę czynników predysponujących do rozwoju zachowań agresywnych. Zaliczyli do nich m.in. znaczną nadreaktywność dziecka, niski iloraz inteligencji, rozbitą rodzinę, słabe wykształcenie oraz młody wiek matki.

Indywidualne zachowania zaklasyfikowane jako nadreaktywność lub wroga postawa wobec otoczenia w szczególny sposób determinowały rozwój agresji. Chłopcy, u których stwierdzano obydwie te formy zachowań, mieli prawie 8-krotnie większe prawdopodobieństwo stania się agresywnymi w wieku kilkunastu lat. Również kobiety, które zostały matkami jako nastolatki i dodatkowo były słabo wykształcone, miały 9-krotnie większe szanse na to, że ich synowie będą w przyszłości agresywni. Nie stwierdzono natomiast wpływu wykształcenia ojca na zachowanie synów. (mk)

d41eosq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41eosq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj