PolskaMEN. Akcja "Szkoła do hymnu"

MEN. Akcja "Szkoła do hymnu"

W tym tygodniu będziemy świętować 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie słowa hymnu polskiego Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku szkoły połączą się zdalnie i razem odśpiewają hymn w ramach akcji "Szkoła do hymnu"

Hymn Polski. Akcja "Szkoła do hymnu"
Hymn Polski. Akcja "Szkoła do hymnu"
Źródło zdjęć: © Pixabay | tomekwalecki

09.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mazurek Dąbrowskiego nazywany też Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech napisany został 223 lata temu przez polskiego polityka i pisarza Józefa Wybickiego. Melodia oparta jest na motywach ludowego mazurka. Jej autor pozostaje jednak nieznany.

Pieśń została ułożona w Reggio, we Włoszech, w lipcu 1797 roku - dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z miasta legionistów. Mazurek Dąbrowskiego jako oficjalny hymn narodowy funkcjonuje od 1927 roku. 11 listopada obchodzić będziemy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tym świętem warto przypomnieć sobie słowa Mazurka Dąbrowskiego.

Akcja "Szkoła do hymnu"

W poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej za pomocą mediów społecznościowych poinformowało, że już ponad 13 tysięcy szkół zgłosiło swój udział w kolejnej edycji akcji "Szkoła do hymnu". W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada o godzinie 11.11 odśpiewany zostanie "Mazurek Dąbrowskiego".

W tym roku ze względu na ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną Ci, którzy uczą się na odległość, MEN zachęca "do połączenia się za pomocą komunikatorów i zaśpiewania hymnu w formie online".

Hymn Polski. Słowa Mazurka Dąbrowskiego

Oficjalny Hymn Polski składa się z czterech zwrotek. Pierwsza nawiązuje do ostatniego rozbioru Polski, i daje nadzieję na odzyskanie niepodległości. Był to też czas, w którym powstała Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Druga zwrotka wyraża przekonanie, że żołnierze, którzy podążają przez rzeki - Wisłę oraz Wartę mają moc zwyciężania tak jak Bonaparte. W trzeciej zwrotce hymnu jest nawiązanie do Stefana Czarnieckiego wielkiego dowódcy polskiego w czasie „potopu szwedzkiego” w XVII wieku. Czwarta zwrotka to wspomnienie pozostałych w Ojczyźnie Polaków, którzy wysłuchują tarabanu na znak zbliżających się polskich wojsk.

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem,

Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz Dąbrowski...

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany

- Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.

Marsz, marsz Dąbrowski...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (11)