"Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość". GIS przestrzega przed używkami i atakuje serią filmików
Już bez rapera Gisu, ale za to z testem o imprezie. Pod hasłem "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość" ruszyła kampania, która ma zwrócić uwagę młodzieży na negatywne skutki korzystania z używek. Młodzi mogą rozwiązać quiz: "jakim typem melanżowicza jesteś?", pogadać o detoksie, oraz zobaczyć, jak narkotyki negatywnie wpływają na życie. - Chcemy przemówić do wyobraźni młodzieży, pozostawiając ich z refleksją, a nie gotową tezą - tłumaczy Marcin Bombrych, Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
- Pokazujemy nastolatkom, że rzeczywiste oddziaływanie używek na organizm i wizerunek towarzyski, w zderzeniu z wyobrażeniami, rozczarowuje, a zachowanie ich samych pod wpływem tych substancji często jest żenujące - dodaje Bombrych. Dlatego w ramach kampanii powstało 10 klipów wideo m.in. o tym, jak w rzeczywistości postrzegane są osoby nadużywające alkoholu, palacze i osoby zażywające narkotyki.
Z badań wynika, że 90 proc. polskich nastolatków ma za sobą pierwsze doświadczenia z alkoholem, dwie trzecie przynajmniej raz w swoim życiu paliło papierosy, a co trzeci marihuanę i substancje podobne. Jednocześnie co drugi nastolatek żałuje swojego zachowania w trakcie imprezy.
GIS pokazuje zagrożenia i uruchamia test: "Jakim typem melanżowicza jesteś?"
- Badania te pokazują, jak istotne jest podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży. Szukaliśmy sposobu na przekonanie nastolatków, że używki mogą być nie tylko groźne, ale wpływają na ich wizerunek w grupie rówieśniczej - komentuje Bombrych.
Nastolatki mogą na stronie internetowej melanz.tv wypełnić test "Jakim typem melanżowicza jesteś?", który ma przekazać badanemu wiedzę o działaniu używek i negatywnych skutkach ich zażywania. Są tam również informacje na temat alkoholu, papierosów i narkotyków, a także dane kontaktowe organizacji zajmujące się uzależnieniami.
Gisu rapuje o fajkach. "Nie bądź głupi, chcesz być zdrowy - nie karm raka"
Wcześnie Główny Inspektor Sanitarny w nieszablonowy sposób przekazywał wiedzę na temat szkodliwego wpływu palenia papierosów. "Dla tych, co jeszcze palą dziś, nauka prosta taka: nie pal fajek - nie bądź głupi, chcesz być zdrowy - nie karm raka" - rapował wtedy Gisu, czyli Marek Posobkiewicz. Kontrowersje wzbudził również film "Stop dopalaczom". W sieci pojawiła się wtedy fala negatywnych komentarzy, głównie pod adresem autorów wideo. Internauci nie zostawili na nich suchej nitki. chodziło jednak głównie o koszty produkcji. Najprawdopodobniej w związku z nieprzychylnymi komentarzami, filmik pobił rekordy oglądalności w sieci.