"Mein Kampf" Adolfa Hitlera po polsku. Cena ma być zaporowa
"Mein Kampf" po polsku będzie opatrzony krytycznym komentarzem i licznymi przypisami. Autorem polskiego tłumaczenia książki Hitlera jest historyk i politolog prof. Eugeniusz C. Król.
Nad książką pracował trzy lata. Nie obyło się bez kontrowersji i sprzeciwów. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", pierwotnie planowano wydanie przy współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN. W 2016 roku jednak po protestach niektórych naukowców wycofano się z projektu. Prof. Andrzej Friszke między innymi uważał, że wydanie książki będzie świadczyło o "faszyzacji życia w Polsce".
Autor przekonuje, że "polska wersja" "Mein Kampf" jest wyposażona w "niezbędny aparat naukowy". Wydawnictwo zapowiada, że nie będzie reklamowana, a jej cena ma być zaporowa dla przeciętnego czytelnika.
"Mein Kampf” (pol. "Moja walka”) to ideologiczne "wyznanie wiary” Adolfa Hitlera. Zaczął je pisać w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę za próbę puczu w Monachium w 1923 roku. Książka opublikowana po raz pierwszy w 1925 (I część) i 1927 roku (II część) stała się biblią narodowych socjalistów. W Trzeciej Rzeszy "Mein Kampf” wręczano m.in. nowożeńcom. Do końca drugiej wojny światowej tylko w Niemczech sprzedano aż 10 mln egzemplarzy.
Afera szczepionkowa na WUM. Bartosz Arłukowicz komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl