PolitykaMedyczna marihuana czeka na legalizację

Medyczna marihuana czeka na legalizację

Marihuana medyczna czeka na zalegalizowanie. Do prac w komisji zdrowia trafił projekt ugrupowania Kukiz’15. Były polityk SLD – Tomasz Kalita – apeluje o przyspieszenie prac nad ustawą, której projekt od początku roku znajduje się w Sejmie.

Medyczna marihuana czeka na legalizację
Źródło zdjęć: © PAP

11.10.2016 | aktual.: 28.10.2016 07:58

Marihuana zawiera substancje o działaniu psychotropowym i w przypadku niektórych chorób przeciwbólowym. Tzw. medyczna marihuana jest hodowana i sprzedawana pod kontrolą odpowiednich służb w każdym kraju, w którym jest legalna. Według badań, marihuana lecznicza ma pozytywny wpływ na pacjentów cierpiących z powodu m.in. padaczki lekoopornej, stwardnienia rozsianego, astmy i nowotworów, a zwłaszcza glejaka mózgu.

Medyczna marihuana jak zwykły narkotyk

W Polsce medyczna marihuana jest nielegalna, ale mimo to chorzy kupują olej z konopi lub hodują marihuanę na własny użytek. Za posiadanie narkotyków i ich uprawę grozi kara 3 lat więzienia. Takie zarzuty usłyszał dwa lata temu pewien lublinianin chory na raka, który hodował marihuanę w domu na własny użytek. W jego przypadku udało się uniknąć kary, bo prokuratura i sąd wzięły pod uwagę to, że hodował marihuanę w celach medycznych.

Zarzut przemytu oleju z konopi, za co grozi 15 lat więzienia, usłyszeli rodzice Andrzeja Doleckiego ze stowarzyszenia Wolne Konopie. Rok temu zostali zatrzymani przez straż graniczną gdy wieźli z Czech olej z konopi dla chorej na raka trzustki babci Andrzeja Doleckiego.

Medyczna marihuana w Sejmie

Tomasz Kalita, walczący z glejakiem mózgu, apelował do posłów o przyspieszenie prac nad ustawą legalizująca tzw. marihuanę leczniczą, żeby już więcej nie było zatrzymań osób używających marihuany do celów leczniczych.

W lutym trafił do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii złożony przez posłów Kukiz’15. Dopiero na początku września projekt trafił do prac w komisji zdrowia. Zgodnie z proponowanymi zapisami będzie można uprawiać marihuanę w Polsce do celów medycznych. Powstanie specjalna instytucja monitorująca uprawy i sprzedaż, tak aby medyczna marihuana była wykorzystywana tylko do leczenia chorych, a nie użytku powszechnego.

Ministerstwo zdrowia o marihuanie leczniczej

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda na konferencji we wrześniu powiedział, że ministerstwo chciałoby kontrolować przyszłe uprawy marihuany w Polsce. Resort wybrał trzy możliwe lokalizacje upraw marihuany do celów medycznych.

Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia, sceptycznie wypowiada się o szansach w leczeniu jakie daje marihuana lecznicza. Twierdzi, że preparaty z konopi nie przyniosą przełomu w leczeniu, ale chorzy nie będą musieli ściągać jej z zagranicy. Według wiceministra medyczna marihuana mogłaby być łatwiej dostępna i szerzej wykorzystywana jeśli pojawiłyby się twarde dowody naukowe na jej skuteczność.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł stwierdził, że marihuana używana w medycynie jest pewnego rodzaju promocją tego narkotyku. Według Radziwiłła istnieje wiele kontrowersji wokół grup, które chcą szerszej dostępności leków z wykorzystaniem marihuany i nie zastanawiają się nad skutecznością, bezpieczeństwem, kosztami oraz wskazaniami medycznymi. I przypomniał, że medyczna marihuana jest dostępna w Polsce w ramach importu docelowego

##Medyczna marihuana w imporcie docelowym
Procedura przebiega tak, że lekarz wypisuje zapotrzebowanie na marihuanę leczniczą. Wniosek trafia do konsultanta medycznego, a później Ministerstwo Zdrowia wydaje zgodę na sprowadzenie leku do Polski. Na końcu pacjent zamawia lek w aptece i czeka na jego odbiór.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)