Trwa ładowanie...

Medinski o obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Minister kultury Rosji Władimir Medinski wyznał, iż nie jest pewien, czy podczas wtorkowych uroczystość w Auschwitz-Birkenau przypomniana zostanie rola Armii Czerwonej w wyzwoleniu Europy, w tym tego hitlerowskiego obozu śmierci. Medinski określił Grzegorza Schetynę mianem "nieuka", dodając, że "trzeba było w szkole lepiej się uczyć".

Share
Medinski o obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
Źródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
dyvzdmz

Szef resortu kultury Federacji Rosyjskiej mówił o tym na konferencji prasowej w Moskwie, poświęconej wystawie "Pamiętaj. Zbrodnie nazizmu. Misja wyzwoleńcza Armii Czerwonej w Europie", która w czwartek zostanie otwarta w moskiewskim Małym Maneżu. Ekspozycję przygotowało Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne, którego pracami kieruje Medinski.

- Spośród 18 mln mieszkańców Europy, którzy byli więzieni w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, unicestwionych zostało ponad 11 mln. Nie jestem pewien, czy liczby te zostaną podane w Polsce podczas uroczystości upamiętniających 70. rocznicę wyzwolenia Oświęcimia - oświadczył rosyjski minister.

dyvzdmz

- Podobnie, jak nie jestem pewien, czy będzie się tam często wspominać o czynie żołnierza radzieckiego. Wszak Oświęcim wyzwalali nie Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Tatarzy czy Kazachowie. Wyzwalali go obywatele radzieccy - podkreślił.

Medinski również wyraził wątpliwość, "by przypomniano tam o tym, iż wyzwalając Europę, Armia Czerwona przeprowadziła 14 zakrojonych na wielką skalę, krwawych operacji ofensywnych". - Wątpliwe, by przypomniano, że Armia Czerwona wyzwoliła całkowicie bądź częściowo 11 państw europejskich; że wyzwolenie Europy kosztowało nas 3 mln poległych, w tym 600 tys. - w Polsce - powiedział.

- Nie jestem pewien, czy uczestniczący w obchodach przywódcy będą o tym wspominać. My o tym wszystkim chcemy przypomnieć naszą wystawą - oznajmił minister kultury FR.

- Chcemy przypomnieć naszym rodakom, opowiedzieć młodzieży, jaką cenę za zwycięstwo nad faszyzmem zapłacił nasz kraj. Przypomnieć, co by było, gdyby zwyciężyli hitlerowcy i jak rzeczywiście przebiegało wyzwalanie Europy. Chcemy przypomnieć, że właśnie dzięki naszym dziadkom i pradziadkom już od ponad 70 lat świat żyje bez globalnych konfliktów militarnych - powiedział.

dyvzdmz

Zapytany po konferencji przez polskich dziennikarzy, na jakiej podstawie opiera swoje domniemania na temat tego, co nie zostanie powiedziane podczas wtorkowych uroczystości w Auschwitz-Birkenau, Medinski, czyniąc aluzję do niedawnych uwag szefa dyplomacji Polski Grzegorza Schetyny na temat wyzwolenia tego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, odparł, że do wniosku takiego skłaniają wypowiedzi niektórych ministrów.

Medinski określił Schetynę mianem "nieuka", dodając, że "trzeba było w szkole lepiej się uczyć".

Po Moskwie wystawa "Pamiętaj. Zbrodnie nazizmu. Misja wyzwoleńcza Armii Czerwonej w Europie" zostanie zaprezentowana w Petersburgu, Wołgogradzie i na Krymie. Zostanie też pokazana w Chinach.

dyvzdmz

Podziel się opinią

Share
dyvzdmz
dyvzdmz
Więcej tematów