Media: Szwecja złoży wniosek o członkostwo w NATO

Premier Szwecji Magdalena Andersson podjęła decyzję, że jej kraj w czerwcu złoży wniosek o członkostwo w NATO - poinformowała w środę szwedzka gazeta Svenska Dagbladet (SvD). Z kolei Finlandia zapowiada, że decyzja ws. członkostwa w NATO zapadnie w ciągu kilku tygodni.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Szwecja jest coraz bliższa wejścia do NATO
Wojna w Ukrainie sprawiła, że Szwecja jest coraz bliższa wejścia do NATO
Źródło zdjęć: © PAP | Stella Pictures/ABACA
Radosław Opas

13.04.2022 | aktual.: 13.04.2022 13:17

Według ustaleń dziennikarzy SvD do oficjalnego złożenia wniosku przez stronę szwedzką dojść ma podczas najbliższego szczytu NATO w Madrycie, który organizowany jest w dniach 29-30 czerwca.

Szwedzki dziennik Aftonbladet przekazał natomiast, że socjaldemokraci zwołali na 24 maja specjalne posiedzenie komitetu rządzącego partią, na którym może zostać podjęta ostateczna decyzja o poparciu członkostwa w NATO.

Gazeta twierdzi, że spotkanie będzie kulminacją sześciotygodniowego dialogu wewnątrz ugrupowania na temat wejścia Szwecji w szeregi Sojuszu. - Problem musi być traktowany z należytym szacunkiem - mówi jedno ze źródeł zbliżonych do kierownictwa partii.

O możliwość wstąpienia Szwecji do NATO zapytana została w środę sama Magdalena Andersson. Jak wskazała, nie widzi powodu, by przedłużać ewentualny proces. - Jesienią w Szwecji odbędą się wybory i należy się na nich skupić - zaznaczyła szefowa szwedzkiego rządu podczas konferencji prasowej.

Zobacz też: Rosja grozi większą ofensywę. Ekspert o planach Putina

Szwecja chce do NATO. Wszystko przez rosyjską inwazję na Ukrainę

W poniedziałek rządząca Szwecją Partia Robotnicza - Socjaldemokraci uznała swoją decyzję o "niewstępowaniu do sojuszy wojskowych" z listopada ubiegłego roku za nieaktualną.

Sekretarz socjaldemokratów Tobias Baudin podkreślił w oświadczeniu, że "analizy, które stanowiły podstawę decyzji kongresu partii w zakresie polityki bezpieczeństwa opierają się na nieistniejącej już rzeczywistości po rozpętaniu wojny przez Rosję".

Baudin wskazał zarząd ugrupowania jako właściwy do określenia nowego stanowiska w sprawie sojuszy wojskowych po wewnątrzpartyjnych konsultacjach. Zaktualizowana propozycja ma zostać zaprezentowana jeszcze przed latem.

Pod koniec marca socjaldemokratyczna premier Szwecji Magdalena Andersson w wywiadzie dla telewizji SVT oświadczyła, że "nie wyklucza" wstąpienia swojego kraju do NATO, choć wcześniej była temu przeciwna.

Podobne działania już wkrótce podjąć może też Finlandia. Premier Sanna Marin oświadczyła w środę, że w przyszłym tygodniu w fińskim parlamencie odbędzie się debata w sprawie przystąpienia do NATO.

- Decyzję ws. członkostwa w NATO podejmiemy w ciągu kilku tygodni - zaznaczyła Marin, dodając, że jest świadoma różnic w statusie państwa współpracującego i państwa członkowskiego Sojuszu.

Źródło: SvD; PAP

Przeczytaj również:

Wybrane dla Ciebie