Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Collegium Novum w Krakowie zakończyła się w czwartek dwudniowa konferencja nadawców publicznych, zatytułowana "Media publiczne a edukacja Polaków". Jej uczestnicy - m.in. znani socjologowie i politolodzy - zastanawiali się, jak za pomocą mediów wprowadzać w zagadnienia kultury oraz w jaki sposób uczyć postaw obywatelskich w demokratycznym społeczeństwie.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Juliusz Braun - przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Franciszek Ziejka - rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Patronat internetowy objęła Wirtualna Polska.
W środę gościem specjalnym panelu był wieloletni prezes Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej profesor Albert Scharf, obecnie jej honorowy prezes.
Zdaniem prof. Scharfa, media publiczne nie były nigdy tak ważne, jak teraz, gdy z każdej strony zalewani jesteśmy masą audiowizualnych produktów, w niewielkim lub żadnym stopniu nie odpowiadających naszym potrzebom i tożsamości, rozpowszechnianych globalnie przez nieznane i niejasne źródła. Niemiecki gość zapewniał, że media publiczne nie są przestarzałe ani nie pozostają w tyle pod względem technologicznym.
Także w środę prof. Janusz Czapiński rozważał społeczne funkcje Internetu.
Drugiego dnia konferencji zastanawiano się głównie nad wpływem władz politycznych na publiczne media. Według prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego, państwowa telewizja jest upolityczniona, ale jest to winą ustawodawcy, który pozwala na obecność polityków w radach programowych.
Kwiatkowski stwierdził również, że działające w tym medium związki zawodowe - głównie OPZZ i "Solidarność" - są częścią dużych formacji politycznych, co dodatkowo upolitycznia struktury telewizji.
Innego zdania był prezes Polskiego Radia Ryszard Miazek, który powiedział, że media publiczne pełnią w społeczeństwie funkcję usługową i nie ulegają naciskom ze strony sił politycznych.(aka,as,kar)
Wirtualna Polska prowadziła transmisję internetową z czwartkowego panelu.