Media o Internecie - 13 grudnia 2000

Media o Internecie - 13 grudnia 2000

Prawo i gospodarka: Małe nadal bez Internetu

Obraz

W siedzibach prawie 60% małych firm nie ma komputerów, a z tych, które je posiadają, jedynie połowa podłącza je do sieci. Jednak aż 70% właścicieli niedużych przedsiębiorstw zamierza udostępnić Internet swoim pracownikom. Będą oni wykorzystywać "światową pajęczynę" do przeglądania stron WWW (86%), komunikowania się za pomocą poczty elektronicznej (69%), natomiast w mniejszym stopniu do ściągania programów i plików. Nieśmiałość w stosunku do sieci wynika z braku informacji na temat jej zastosowania. Dlatego właśnie większość szefów firm uważa, ze nie zaistniała na razie potrzeba podłączenia - pisze Anna Krzyszczak.

Ustawa wymusi e-składki?
Dokumenty ubezpieczeniowe Internetem do ZUS-u? Tak, ale dopiero po wejściu w życie uchwalonej niedawno ustawy. Z pośrednictwa sieci będą mogli korzystać klienci czterech banków: BPH (za pomocą systemu Sez@m Biznes), Bank Pekao (system Telepekao 24), Fortis Bank Polska (z wykorzystaniem systemu Pl@net) oraz WBK (przez system WBK 24). Wszystkie instytucje oferują zabezpieczenia i nowe rozwiązania w zakresie usprawnienia komunikacji miedzy bankiem i klientem.

Puls Biznesu: Giełda zabiega o e-spółki

Obraz

Giełda Papierów Wartościowych zaprasza na parkiet mniejsze firmy z sektora nowoczesnych technologii. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być zniesienie kryterium wysokości kapitału akcyjnego oraz cofnięcie wymogu osiągnięcia odpowiednich zysków brutto przy wprowadzeniu na rynek równoległy i podstawowy. Takie posunięcia pozwolą zwiększyć obroty nierentownym dotąd firmom. Pierwsza taka oferta ma być przygotowana już na początku przyszłego roku - podaje Mariusz Zielke.

Polska przegrywa e-wyścig.
Pod względem serwerów przypadających na 10 tys. mieszkańców krajów Europejskich, nasz kraj znajduje się na 3. miejscu od końca. Wyprzedzamy jedynie Portugalię i Słowację. Dlaczego tak się dzieje? Eksperci winią monopol TPSA, która każe słono płacić za internetowe połączenia. Polskie stawki należą do najwyższych na świecie. Tymczasem na zakończonym niedawno szczycie Unii Europejskiej w Nicei omawiano konieczność przyspieszenia wdrażanie nowych technologii do codziennego użytku. Piętnastka zdecydowała się przyjąć akty prawne dotyczące e-handlu. Ma to zasadnicze znaczenie dla Polski, która, jeśli wejdzie do wspólnoty europejskiej, będzie musiała dostosować swoje ustawodawstwo do unijnego - relacjonuje Mira Wszelaka.

Sektorowi giganci planują rewolucję
Małe i średnie firmy, dzięki GlobalNetXchange, mają szansę wejść na rynek inwestując mniej. Firmy członkowskie będą mogły sprawniej dokonywać zakupów on-line u dostawców z pełną gwarancją bezpieczeństwa. Koszty takiej transakcji będą mniejsze o 20-40%. GNX ma już rywala: międzynarodowa grupa detalistów stworzyła konkurencyjną platformę handlową Worldwide Retail Exchange - pisze Antoine Boudet.(kar)

mediakomputeryprzegląd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)