Mniej religii w szkole. Media: decyzja zapadła
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach. Od przyszłego roku szkolnego nauka religii ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. O decyzji w tej sprawie poinformował w piątek TVN24.
Jedna zamiast dwóch lekcji religii w szkole. Najprawdopodobniej jeszcze w piątek MEN ogłosi podpisanie rozporządzenia przesądzającego o zmniejszeniu liczby katechez od 1 września 2025 roku.
Jak poinformowała w czwartek wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer, od przyszłego roku szkolnego nauka religii ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Decyzja ta została skonsultowana z Kościołem, choć spotkała się z mieszanymi opiniami.
Religia w szkole. MEN podjąłe decyzję
Według nowych wytycznych, lekcje religii i etyki będą mogły być umieszczane przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Jednak jeśli wszystkie dzieci w danej klasie zapiszą się na religię, zajęcia te nie muszą odbywać się na pierwszej lub ostatniej godzinie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dwie wieże" Jarosława Kaczyńskiego. Prokurator ujawnia
To rozwiązanie, które ma zapobiec sytuacjom, w których uczniowie musieliby oczekiwać na kolejne lekcje. Zmiany zajdą też w zakresie tworzenia międzyklasowych grup na lekcjach religii w klasach I-III.
Jak podkreśliła Lubnauer, grupy mogą być tworzone wyłącznie w obrębie tego samego rocznika, jeśli liczba uczniów przekracza siedem osób. W innych przypadkach można sobie pozwolić na łączenie grup.
Propozycje Ministerstwa Edukacji spotkały się z krytyką strony kościelnej. Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski uznaje zmiany dotyczące lokalizacji lekcji religii są dyskryminujące, a ustawianie zajęć religii na początku lub końcu dnia może obniżyć ich znaczenie w harmonogramie szkoły.
Przeczytaj również: Kardynał Ryś krytykuje banery Brauna. "To niedopuszczalne"
Obecnie lekcje religii w publicznych szkołach odbywają się w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Organizacja zajęć zależy od decyzji dyrektorów oraz wniosków rodziców.
Źródło: TVN24