Trwa ładowanie...

Media bez wyboru. Orędzie Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego

- Wczoraj zamilkły wolne media, zamilkły na chwilę, byśmy mogli sobie uświadomić, o co toczy się gra. Nie chodzi o pieniądze. Stawką jest wolność. Stawką jest prawda - mówił w orędziu do narodu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Share
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki
Marszałek Senatu Tomasz GrodzkiŹródło: East News, Fot: Jacek Dominski, REPORTER
d3sqmb3

Publikujemy pełną treść orędzia Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego. List otwarty przedstawicieli mediów do rządu mogą Państwo przeczytać TU.

"Szanowni Państwo! Wczoraj zamilkły wolne media, zamilkły na chwilę byśmy mogli sobie uświadomić, o co toczy się gra. Nie chodzi o pieniądze. Stawką jest wolność. Stawką jest prawda.

d3sqmb3

Młodzi ludzie na szczęście tego nie pamiętają, ale 13 grudnia 1981 roku złowieszczy mrok stanu wojennego też zaczął się od braku "Teleranka" i wyłączonych telefonów. Media zamilkły wczoraj na krótko po to, by nie musieć zamilknąć na zawsze. Ale aby tak się nie stało, nie możemy milczeć my, nie może milczeć demokratyczny Senat.

Wczorajszy dramatyczny protest wolnych mediów przeciwko nakładaniu na nich kolejnych, drakońskich podatków jest sprawą niezwykle poważną. Nie wierzcie państwo rządowej propagandzie, media w Polsce płacą podatki: CIT, VAT, koncesje i inne daniny publiczne. Co więcej, corocznie przeznaczają z własnych zasobów wiele milionów złotych na działalność kulturalną i charytatywną.

Media bez wyboru. Orędzie Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego

Media bez wyboru. Tomasz Grodzki: wolne media to fundament demokracji

Tymczasem tzw. media publiczne dostają z naszych pieniędzy co roku gigantyczną kwotę 2 miliardów złotych na swoją działalność podczas gdy te pieniądze powinny zostać przeznaczone na wsparcie ochrony zdrowia walczącej z COVID-19, czy na onkologię, o co bezskutecznie wnioskował Senat. Gdyby rząd rzeczywiście chciał wesprzeć dodatkowymi pieniędzmi Narodowy Fundusz Zdrowia, to nie powinien pod pretekstem szukania pieniędzy na zdrowie nakładać nowy podatek na wolne media.

d3sqmb3

Dla porównania: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wspierana przez nas wszystkich, zebrała przez 29 lat ponad 1 miliard 300 milionów złotych i przekazała je na ratowanie życia i zdrowia najbardziej potrzebujących. Tymczasem rząd wolał jedną złą decyzją przeznaczyć ogromną kwotę 2 miliardów złotych z naszych podatków na propagandową TVP. To czysta hipokryzja.

Wolne media są fundamentem demokracji obok trójpodziału władzy, przestrzegania praw człowieka, poszanowania jego godności czy niezależności sądownictwa. Gwarantują pluralizm i obiektywne przedstawianie rzeczywistości. Stanowią tamę przed zalewem jednostronnej, kłamliwej propagandy. Rolą wolnych mediów jest patrzeć na ręce władzy, każdej władzy. Bez nich nikt nie słyszałby o aferze z respiratorami-widmo od handlarza bronią, maseczkach od instruktora narciarstwa, 70 milionach złotych na wybory kopertowe, ostentacyjnym łamaniu obostrzeń covidowych przez przedstawicieli władzy, jej nieudolności i chaosowi w walce z pandemią oraz o wielu, wielu innych aferach.

Media bez wyboru. Tomasz Grodzi: celem projektu jest nałożenie kagańca na niezależne media

Nie można z jednej strony zasilać ogromnymi sumami z naszych podatków telewizji zwanej dawniej publiczną, a jednocześnie z drugiej obciążać haraczem media, które są krytyczne wobec władzy. Wczorajszy czarny ekran to przestroga. Oby ich czerń nie zwiastowała czarnej nocy rządów autorytarnych, których następnym krokiem może być wyłącznie internetu i dalsze ograniczanie swobód obywatelskich.

Umysły, w których zakiełkowały pomysły tak restrykcyjnej ustawy z pewnością nie są zainteresowane rozkwitem demokracji w naszym kraju. Raczej marzy im się władza absolutna i karmienie społeczeństwa fałszywą propagandą aż do całkowitego zniewolenia naszego narodu. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że celem tego projektu jest stłumienie wszelkiej krytyki rządzących i nałożenie kagańca na niezależne media.

d3sqmb3

My, którym drogie są fundamentalne wartości cywilizacji wolnego świata musimy uczynić wszystko, aby zatrzymać te autorytarne zapędy. Wzywam rządzących do wycofania się z tego złego projektu. Pragnę z całą mocą podkreślić, że demokratyczna większość w Senacie nie zaakceptuje zamachu na wolne media oraz żadnych innych prób podważania demokratycznego ustroju naszego państwa".

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sqmb3

Podziel się opinią

Share
d3sqmb3
d3sqmb3
Więcej tematów