Medal Wolności Słowa. Wybierz swojego bohatera. Oto kandydaci Wirtualnej Polski
Fundacja Grand Press kolejny rok z rzędu wskazuje mistrzów wolnego słowa - wyjątkowych ludzi, którzy swoimi bezkompromisowymi wypowiedziami wpływają na świadomość Polaków i pomagają zrozumieć świat. Swojego kandydata może zgłosić każdy. Typujemy ewentualnych laureatów spośród bohaterów tekstów Wirtualnej Polski.
16.05.2023 | aktual.: 16.05.2023 20:23
Poszukujemy autorów ważnych, kluczowych słów, które wpływają na jakość debaty w przestrzeni publicznej w Polsce, kształtują obywatelskie postawy i dają przykład zaangażowania w tworzenie wspólnych wartości. Zasługują na to, by zostać udekorowani Medalem Wolności Słowa. W tym roku po raz drugi wskażą ich kolegia redakcyjne polskich mediów - telewizji, stacji radiowych, gazet i portali internetowych.
W kategorii Obywatel inicjatywa należy natomiast do wszystkich - każdy pełnoletni obywatel Polski może wziąć udział w głosowaniu. Wystarczy wypełnić internetowe formularze, których wzór można znaleźć na stronach Fundacji Grand Press.
Medal Wolności Słowa w wyniku takiego sieciowego głosowania może trafić do osoby angażującej się w działalność na rzecz dobra wspólnego w płaszczyźnie obywatelskiej, społecznej, kulturalnej, artystycznej, naukowej, dziennikarskiej i publicystycznej.
Medal Wolności Słowa. Oto kandydaci Wirtualnej Polski
Wirtualna Polska ma swoich kandydatów w kategorii Obywatel. Zachęcamy do głosowania na bohaterów naszych publikacji. Kandydatów wymieniamy alfabetycznie:
Prof. Ewa Łętowska - za walkę o niezależność sądownictwa i mówienie wprost o "skali zepsucia" polskiego systemu prawnego;
Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich - za obronę praw jednostki, za mówienie o cieniach trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej;
Tomasz Terlikowski, publicysta - za to, że nie bał się iść pod prąd mimo krytyki ze strony własnego środowiska (TV Republika, z której został zwolniony). W ciągu ostatnich lat prezentuje też poglądy, które idą w zgodzie z jego moralnością, a nie z nurtem konserwatywnego środowiska czy partii rządzącej. Uwagę zwraca także jego postawa ws. zmarłego syna Magdaleny Filiks i problemów Kościoła;
Zobacz także
Iga Świątek - za bezkompromisowość względem rosyjskiej agresji na Ukrainę i odwagę w głośnym wypowiadaniu opinii, a także wykorzystywanie swojej pozycji w sporcie do szerzenia świadomości nt. wojny;
Justyna Wydrzyńska - aktywistka i działaczka Aborcyjnego Dream Teamu skazana za przekazanie tabletki aborcyjne innej kobiecie; za nagłaśnianie tragedii kobiet w obliczu zaostrzonego prawa aborcyjnego w Polsce, szerzenie wiedzy i walkę o zmianę przepisów;
Blanka Zalewska - korespondentka wojenna uhonorowana w tym roku nagrodą International Women of Courage;
Zosia Zochniak - bardzo angażowała się ws. Ukrainy, z jej inicjatywy powstała ogólnopolska petycja do rządu o wsparcie dla uchodźców.
Każdy jednak może zagłosować za własnym kandydatem, autorytetem, który z trudnych czasach potrafi werbalizować świat i przyjąć rolę przewodnika. Wszyscy potrzebujemy ludzi, którzy słowem wyznaczają nam drogi, pełnią rolę etycznego kompasu, tłumaczą rzeczywistość. Ich przekaz jest niezwykle ważny w czasach, w których trudno odróżnić prawdę od propagandy, a polityczne przemowy boleśnie odstają od codziennych realiów. Potrzebny jest ktoś, kto powie, jak jest i w co uwierzyć, by nie stawać się codzienną ofiarą złotoustych propagandystów.
Uroczysta gala ogłoszenia laureatów odbędzie się 30 sierpnia 2023 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Transmitowana będzie na żywo m.in. w TVN24, a poprowadzi ją Piotr Kraśko. Wydarzenie uświetni koncert polskich artystów z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.