Medal Matek Srebrenicy dla Tadeusza Mazowieckiego
Organizacja wdów i matek ofiar masakry w
Srebrenicy w 1995 roku poinformowała w Sarajewie o uhonorowaniu medalem Tadeusza Mazowieckiego za jego wysiłki w celu zapobieżenia ludobójstwu w czasie wojny domowej w Bośni.
Mazowiecki był w latach 1992-1995 specjalnym Sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii.
Mazowiecki sprzeciwił się popełnionemu w Srebrenicy ludobójstwu, w czasie, gdy reszta świata przyglądała się bezczynnie naszemu cierpieniu - głosi oświadczenie wydane przez Stowarzyszenie Matek Srebrenicy.
Medal "Srebrenica-lipiec 1995", ustanowiony w tym roku z okazji 10. rocznicy największego w Europie ludobójstwa po II wojnie światowej, wręczony zostanie Mazowieckiemu w lipcu br.
Mazowiecki podał się w 27 lipca 1995 roku do dymisji, protestując przeciwko bezsilności ONZ, nie będącej w stanie wymusić respektowania "stref bezpieczeństwa" w Bośni, szczególne w Srebrenicy, zdobytej przez bośniackich Serbów 11 lipca. Tego dnia siły Serbów bośniackich zamordowały w mieście ponad 7 tys. muzułmańskich mężczyzn.
W czasie wojny Srebrenica była muzułmańską enklawą, ogłoszoną przez ONZ "strefą bezpieczeństwa", w której zgromadziło się 30 tys. ludzi. Bronić ich miało stu holenderskich żołnierzy "błękitnych hełmów", którzy wycofali się bez walki. Serbowie po zdobyciu miasta wywozili mężczyzn do pobliskich wsi i tam rozstrzeliwali. Ciała wpychali do masowych grobów buldożerami.
Zbrodnia w Srebrenicy przyspieszyła koniec wojny w Bośni. Po masakrze lotnictwo NATO dokonało ciężkich nalotów na pozycje Serbów bośniackich, a po ich zakończeniu do Bośni wkroczyli Chorwaci, którzy wraz z siłami muzułmańskimi rozbili Serbów.