Trwa ładowanie...
d2ws3ua

Mecenas oskarżona o przekupstwo i pomówienie sędziów

Poznańska adwokat Katarzyna K. została oskarżona o próbę przekupstwa sędziego i pomówienie dwóch innych sędziów orzekających w sprawie Elektromisu.

Share
d2ws3ua

Prokurator zarzucił pani mecenas próbę przekupstwa sędziego oraz pomówienie dwóch innych sędziów. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do Sądu Rejonowego w Poznaniu - poinformował w piątek Kazimierz Rubaszewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Według prokuratury, mecenas Katarzyna K. miała w grudniu 2000 roku zaproponować jednemu z sędziów pieniądze w zamian za uniewinniające wyroki dla oskarżonych w sprawie Elektromisu. Sędziemu temu powiedziała też, że dwaj inni członkowie składu orzekającego w tej sprawie już wzięli łapówki. Za zarzucane pani mecenas czyny grozi kara do 8 lat więzienia.

Sędzia, którego oskarżona próbowała przekupić, zgłosił sprawę do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prezes sądu złożył doniesienie w tej sprawie do prokuratury kilka tygodni po zdarzeniu. Opóźnienie w poinformowaniu prokuratury o próbie przekupstwa było jedną z przesłanek, dla których minister Kaczyński zwolnił ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Sprawa Elektromisu zakończyła się w grudniu 2000 roku skazaniem czterech osób na kary bezwzględnego więzienia, pięciu na więzienie w zawieszeniu, a dwóch na grzywny. Na skutek przestępczej działalności oskarżonych Skarb Państwa stracił prawie 40 mln zł. Wyrok nie jest prawomocny, obrońcy złożyli apelacje. (an)

d2ws3ua

Podziel się opinią

Share
d2ws3ua
d2ws3ua
Więcej tematów