Mazowieckie: Alarm przeciwpowodziowy w siedmiu gminach
W związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Wiśle w powiecie płockim obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, aż do odwołania - przekazał starosta Sylwester Ziemkiewicz. Obecnie obserwuje się kulminację fali wezbraniowej na Wiśle, spowodowaną spływem wód opadowo-roztopowych z górnego biegu rzeki.
11.02.2024 12:37
W związku z nieustannym wzrostem poziomu wody w rzece Wiśle, siedem gmin powiatu płockiego, zostało objętych alarmem przeciwpowodziowym. Stany alarmowe zostały przekroczone na wodowskazach m.in. w Wyszogrodzie, Kępie Polskiej i w Wykowie pod Płockiem. Spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody.
Starosta Sylwester Ziemkiewicz ogłosił alarm przeciwpowodziowy, aż do odwołania dla miast i gmin Wyszogród, Bodzanów i Gąbin, a także dla gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stany alarmowe przekroczone
W niedzielę przed południem, poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 564 cm, a w Kępie Polskiej 514 cm. W obu przypadkach stan alarmowy został przekroczony o 14 cm. Natomiast w Wykowie, w gminie Słupno pod Płockiem, rzeka osiągnęła poziom 486 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 56 cm. Na wszystkich tych wodowskazach zauważono trend wzrostu poziomu wody.
Obecnie obserwuje się kulminację fali wezbraniowej na Wiśle, spowodowaną spływem wód opadowo-roztopowych z górnego biegu rzeki. Najbardziej dotkniętym obszarem jest rejon Modlina.
Sytuacja jest monitorowana
Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku, powiedział PAP w niedzielę, że "według przewidywań, kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle w Wyszogrodzie może potrwać do wczesnych godzin porannych w poniedziałek".
Zieliński zapewnił, że sytuacja na Wiśle w całym powiecie płockim jest na bieżąco monitorowana.
W ostatnim czasie w powiecie płockim obserwowano już przybór Wisły. Wówczas dla siedmiu gmin położonych nad rzeką wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązywało od 30 stycznia do 7 lutego. Poziom wody przekroczył wtedy stany ostrzegawcze w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej o ponad 30 do 40 cm, nie przekroczył jednak na tych wodowskazach stanów alarmu.
Czytaj także: