Trwa ładowanie...

Zełenski podjął "ryzykowną decyzję". Mówią o poważnych konsekwencjach

To ryzykowna decyzja, przede wszystkim dlatego, że do zmian, które mają nastąpić, dochodzi w skrajnie skomplikowanych okolicznościach, co może utrudnić kierowanie oddziałami – stwierdził szef ukraińskiego serwisu Defence Express Serhij Zhurec w odniesieniu do zwolnienia Wałerija Załużnego.

Zełenski podjął "ryzykowną decyzję". Mówią o poważnych konsekwencjachZełenski podjął "ryzykowną decyzję". Mówią o poważnych konsekwencjachŹródło: via Getty Images, fot: 2023 Getty Images, Chip Somodevilla
d31nu0q
d31nu0q

Według informacji przekazanych przez agencję Reutera, decyzja o zwolnieniu Wałerija Załużnego, głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy, niesie za sobą poważne konsekwencje zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i militarniej. Prezydent Wołodymyr Zełenski może stanąć w obliczu trudnej sytuacji, gdyż zmiana na tak wysokim stanowisku w momencie, gdy Rosjanie prowadzą ofensywę, niesie ze sobą duże ryzyko.

Serhij Zhurec, szef ukraińskiego serwisu Defence Express, podkreślił, że decyzja o zmianie dowództwa jest ryzykowna, zwłaszcza biorąc pod uwagę skomplikowane okoliczności, w jakich ma dojść do tej zmiany. Może to utrudnić kierowanie oddziałami, co jest kluczowe w obecnej sytuacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rolnicy opanowali Poznań. Padły gorzkie słowa. "Polskie rolnictwo padnie"

Choć Załużny i jego następca Ołeksandr Syrski mają podobne podejście do prowadzenia działań wojennych, nieznany jest jeszcze pełen skład nowego zespołu dowodzącego.

d31nu0q

To poczucie niepewności pojawia się w momencie, gdy siły rosyjskie zacieśniają pętlę wokół obleganego miasta Awdijiwka, a na innych odcinkach wschodniego frontu nasilają działania ofensywne.

Pozycja Zełenskiego osłabnie?

Wołodymyr Fesenko, ukraiński analityk, uważa, że zwolnienie Załużnego, który cieszył się dużą popularnością, może osłabić pozycję prezydenta Zełenskiego. Popularność generała wzrosła znacznie w ciągu dwóch pierwszych lat wojny, a grudniowy sondaż pokazał, że cieszy się on większym zaufaniem niż prezydent.

- Jest wiele niezadowolonych osób, a poziom emocji stał się dość wysoki. Teoretycznie są możliwe protesty, chociaż najprawdopodobniej do nich nie dojdzie, zważywszy na wojnę – ocenił Fesenko.

d31nu0q

W przyszłym tygodniu na Ukrainie powinny odbyć się wybory prezydenckie, ale ze względu na działania wojenne, nie wiadomo, kiedy do nich dojdzie.

Potencjalny rywal Zełenskiego

Fesenko sugeruje, że Zełenski, zwalniając Załużnego, uczynił go swoim potencjalnym rywalem w przyszłych wyborach. Ekspert przewiduje, że wokół generała zacznie się formować szeroka koalicja.

Zhurec zwraca uwagę, że nowy dowódca, Syrski, może zostać obarczony winą za wszelkie niepowodzenia na froncie, nawet jeśli wynikają one z czynników takich jak niedostatek amunicji czy zmęczenie żołnierzy. To z kolei otwiera drogę do krytyki przetasowań jako "nieracjonalnych i niesłusznych".

d31nu0q

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31nu0q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d31nu0q
Więcej tematów