Mazowiecki SLD: wybory bezpośrednie od 2006 roku
Zarząd Rady Mazowieckiej SLD uważa, że
przepisy o bezpośrednim wyborze wójtów, burmistrzów i prezydentów
miast powinny obowiązywać od 2006 roku, czyli od następnych
wyborów samorządowych.
To już druga organizacja terenowa SLD, która chce przesunięcia bezpośrednich wyborów na następną kadencję samorządu. Wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedziała się Śląska Rada Sojuszu.
Według zarządu mazowieckiego, przygotowana przez sejmowe komisje nowelizacja ustawy w sprawie bezpośrednich wyborów nie gwarantuje przeprowadzenia tak rewolucyjnych zmian sprawnie, bez uszczerbku dla interesu mieszkańców i w sposób zgodny z intencją projektodawców.
Zawarte w projekcie ustawy zapisy mogą doprowadzić do destabilizacji pracy samorządu gminnego, a wejście w życie ustawy w tym kształcie grozi rozchwianiem zdecentralizowanej administracji publicznej i wprowadzeniem wewnętrznych sprzeczności - czytamy w środowej uchwale Zarządu.
W ocenie mazowieckiego SLD, precyzyjne określenie zakresu praw i obowiązków obydwu organów gminy - wójta i rady - wymaga dokonania zmian w ponad stu ustawach w sposób rozważny i odpowiedzialny.
Zarząd podkreśla ponadto, że wprowadzenie bezpośredniego wyboru wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast powinno być poprzedzone dokonaniem przeglądu obecnego ustawodawstwa w zakresie samorządu terytorialnego.
Zarząd Rady Mazowieckiej SLD postuluje zatem przesunięcie wprowadzenia ustawy w czasie, tak aby jej przepisy można było zastosować w wyborach w 2006 roku - głosi uchwała.
Ponadto w uchwale podkreślono, że idea bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast dobrze służy zwiększeniu zainteresowania społecznego sprawami lokalnymi.
Niewątpliwie przyczyni się do poprawienia frekwencji w wyborach samorządowych i pozytywnie wpłynie na umocnienie i rozwój demokracji lokalnej - czytamy.
Jednocześnie Zarząd Rady Mazowieckiej uważa, że w dalszych pracach nad ustawą konieczne wydaje się wprowadzenie zapisu, iż wybory te winny się odbywać w jednej turze.
Projektowany wariant przeprowadzenia wyborów w dwóch turach spowoduje dodatkowe obciążenia budżetów gmin, budżetu państwa, co w obecnej sytuacji finansów publicznych jest sprawą nie do przecenienia - ocenia Zarząd.
W SLD zdania w sprawie bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast są podzielone. Za przesunięciem wprowadzenia przepisów dotyczących takich wyborów na kolejną kadencję samorządu opowiedziała się już Śląska Rada Wojewódzka Sojuszu. Według Rady, pozwoli to na lepsze przygotowanie prawa, regulującego kompetencje i wzajemne relacje organów samorządu.
Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie 25 kwietnia Zarząd Krajowy SLD. Według sekretarza generalnego partii Marka Dyducha, dla Sojuszu kluczową sprawą jest dokładny podział kompetencji wójtów i burmistrzów oraz rad gmin.
Dyduch powiedział przed kilkoma dniami, że na razie stanowisko Sojuszu w tej kwestii nie zmieniło się. Mówiliśmy o bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i podtrzymujemy tę propozycję - podkreślił.
Do 25 kwietnia SLD będzie prowadzić konsultacje ze swoimi działaczami w terenie dotyczące bezpośrednich wyborów.
Tymczasem opozycja zarzuca SLD opóźnianie parlamentarnych prac nad propozycjami zmian w tych ustawach z obawy, że kandydaci Sojuszu przegrają w bezpośrednich wyborach z lokalnymi liderami innych ugrupowań.
Projekt ustawy będzie rozpatrywany w Sejmie prawdopodobnie podczas posiedzenia 25 i 26 kwietnia. (and)