Maturzyści wybierają psychologię
Psychologia jest najpopularniejszym kierunkiem studiów wśród tegorocznych maturzystów. Uczelnie kończą właśnie przyjmowanie dokumentów od kandydatów.
Wszelkie rekordy pobiła psychologia na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie - na jedno miejsce przypada tam aż 30 osób. Na Uniwersytecie Warszawskim o jeden indeks walczy 27 kandydatów. Psychologia przewodzi też rankingom na Uniwersytetach Jagiellońskim, Łódzkim i Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Uczelnie nie kryją swojego zaskoczenia taką sytuacją. Rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego Artur Lompart przypuszcza, że powodem jest coraz większe zainteresowanie kondycją człowieka. Młodzi ludzie myślą, że psychologowie będą wkrótce niezbędni społeczeństwu - dodaje Lompart.
Inny rekord padł w Krakowie - na Uniwersytecie Jagiellońskim chce studiować aż 40 tysięcy osób. Po egzaminach wstępnych są już kandydaci na prawo na UJ. Znacznie lepiej wypadły osoby z nową maturą niż ich koledzy ze starą - wśród 500 przyjętych jest 350 "nowych" maturzystów.
Największe uczelnie przyjmowały w tym roku zapisy na studia przez Internet, dlatego tym więcej osób składało dokumenty do kilku szkół równocześnie. To spowodowało, że obłożenie miejsc na większości kierunków będzie znacznie większe niż przed rokiem.
Spadło zainteresowanie arabistyką
Na Uniwersytecie Warszawskim oprócz psychologii, popularne są anglistyka, italianistyka i iberystyka. Znacznie spadło zainteresowanie arabistyką. Na warszawskiej SGGW oblężona jest turystyka i rekreacja, gdzie o indeks walczy 22 chętnych.
Na Politechnikach Łódzkiej i Warszawskiej największym wzięciem cieszy się architektura. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie najpopularniejsze są: informatyka oraz automatyka i robotyka. W krakowskiej Akademii Ekonomicznej prym wiedzie kierunek finanse i bankowość.
Po egzaminach są już uczelnie artystyczne. W Akademii Teatralnej w Warszawie o jedno miejsce na wydziale aktorskim walczyło 30 osób, a w krakowskiej PWST - 25.