Trwa ładowanie...
d3tc8du

Maturzyści wolą "starą" maturę

Tylko dwa procent tegorocznych maturzystów, uprawnionych do wyboru formy egzaminu dojrzałości, zdecydowało się zdawać wiosną nową maturę - wynika z czwartkowych wstępnych danych Ministerstwa Edukacji i Sportu.

d3tc8du
d3tc8du

Środa była ostatnim dniem na przekazanie przez dyrektorów szkół okręgowym komisjom egzaminacyjnym list uczniów, którzy zdecydowali się zdawać wiosną nową maturę. Maturzyści, którzy chcą zdawać nową maturę, musieli do piątku złożyć w swoich szkołach pisemne deklaracje w tej sprawie.

MENiS przypomina, że do wyboru między "starą" a "nową" maturą byli uprawnieni tylko maturzyści z czteroletnich szkół ponadpodstawowych dla młodzieży. Możliwość wyboru nie obejmowała m.in. uczniów klas maturalnych techników, szkół dla dorosłych i szkół licealnych dla młodzieży na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej. Absolwenci tych szkół, przed listopadową zmianą rozporządzenia w sprawie matur, mieli zdawać wiosną egzamin dojrzałości według starych zasad.

Największy procent "nowych maturzystów" jest w woj. dolnośląskim (5,5%), małopolskim (5,3%) i pomorskim (4,2%). Najmniej w woj. świętokrzyskim (0,04%) - na zdawanie egzaminu dojrzałości według nowych zasad zdecydowało się tam tylko 5 uczniów.

W trzech województwach jest ok. 2 % "nowych maturzystów" (woj. kujawsko-pomorskie - 2,3%, wielkopolskie - 2,1%, śląskie - 2%). W trzech województwach jest nieco powyżej 1% "nowych maturzystów" (łódzkie - 1,3%, lubelskie - 1,1% i warmińsko-mazurskie - 1,1%).

Poniżej 1% nowych maturzystów jest, obok woj. świętokrzyskiego, także w woj. lubuskim (0,5%), mazowieckim (0,8%), opolskim (0,9%), podkarpackim (0,6%), podlaskim (0,2%) i zachodniopomorskim (0,5%). (ajg)

d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj