Matura próbna z matematyki. Uczniowie zmierzą się z królową nauk
Środa, 14 grudnia to kolejny dzień próbnych matur 2023. Egzamin odbywający się w nowej formule będą pisać uczniowie wybranych szkół z całej Polski. Co czeka przyszłorocznych maturzystów? Test będzie różnił się od matur z lat ubiegłych.
Próbny egzamin maturalny rozpocznie się o godzinie 9:00. Od tego czasu uczniowie będą mieli 180 minut na rozwiązanie zadań. Test — choć ma być sprawdzianem dla maturzystów — powinien odbywać się w warunkach zbliżonych do właściwego egzaminu. Na salę oprócz czarnego długopisu można wnieść linijkę, cyrkiel oraz kalkulator prosty. Szkoła powinna zapewnić karty ze wzorami matematycznymi, z których uczniowie będą mogli skorzystać w przypadku wątpliwości.
Próbna matura CKE. Dziś matematyka, ale również inne przedmioty
Oprócz egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, uczniowie 14 grudnia będą mogli przystąpić do testów z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym oraz filozofii, historii muzyki, języka łacińskiego i kultury antycznej, języka kaszubskiego, oraz języka łemkowskiego na poziomie rozszerzonym. Te egzaminy rozpoczną się o godzinie 14:00.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Matura 2021. Zadaliśmy warszawiakom pytania z poprzednich lat
Matura próbna matematyki. Arkusze i odpowiedzi
Arkusze z próbnej matury będą przekazane szkołom, które przystąpiły do egzaminów. Zadania z matematyki, tuż po godzinie 9:00 zostaną również opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Test na poziomie podstawowym będzie zawierał od 9 do 13 zadań - zarówno otwartych, jak i do samodzielnego rozwiązania. Uczniowie na jego rozwiązanie będą mieli aż 180 minut - to więcej niż w latach ubiegłych.
Zadania rozwiązane przez uczniów będą sprawdzane w szkołach, a następnie omawiane na lekcjach wraz z nauczycielami. CKE zaleca, by matury próbne z matematyki oraz innych przedmiotów nie były oceniane - egzaminy mają na celu zapoznanie przyszłorocznych maturzystów z formułą egzaminu oraz wskazanie obszarów, nad którymi należy jeszcze popracować.
Próbna matura grudzień 2022. Harmonogram
Druga tura matur próbnych, organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną rozpoczęła się w poniedziałek, 12 grudnia. Egzaminy zakończą się w środę 21 grudnia testem z historii i chemii na poziomie rozszerzonym. Harmonogram pozostałych testów diagnostycznych prezentuje się następująco:
- 15 grudnia godz. 9:00 - język polski - poziom rozszerzony
- 15 grudnia godz. 14:00 - język niemiecki, język francuski (także poziom dwujęzyczny) - poziom rozszerzony
- 16 grudnia godz. 9:00 - język angielski (także poziom dwujęzyczny) - poziom rozszerzony
- 16 grudnia godz. 14:00 - historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, fizyka - poziom rozszerzony
- 19 grudnia godz. 9:00 - matematyka - poziom rozszerzony
- 19 grudnia godz. 14:00 - języki mniejszości narodowych, język hiszpański (także poziom dwujęzyczny), geografia - poziom rozszerzony
- 20 grudnia godz. 9:00 - biologia - poziom rozszerzony
- 20 grudnia godz. 14:00 - informatyka, język rosyjski, język włoski (także poziom dwujęzyczny) - poziom rozszerzony
- 21 grudnia godz. 9:00 - chemia - poziom rozszerzony
- 21 grudnia godz. 14:00 - historia - poziom rozszerzony.
Właściwe egzaminy maturalne rozpoczną się tuż po majówce, we czwartek 4 maja. Pełen kalendarz matur 2023 został przekazany przez CKE jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.