Matura próbna CKE. Harmonogram. Uczniowie napiszą testy diagnostyczne
Już niebawem uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych przystąpią do testów diagnostycznych, nazywanych próbnymi maturami. CKE podała szczegółowy harmonogram dla szkół i uczniów. Co ważne, organizacja matur próbnych jest dla placówek obligatoryjna.
23.11.2023 13:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Próbne matury pozwalają uczniom sprawdzić stan swojej wiedzy na kilka miesięcy przed oficjalnym egzaminem, a także zaznajomić się z formułą testu. Jak wynika z harmonogramu opublikowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, uczniowie szkół, które zdecydowały się zorganizować testy diagnostyczne, przystąpią do nich na początku grudnia 2023.
Próbna matura 2024. Kiedy? Egzaminy potrwają trzy dni
Jak podała CKE, tegoroczne testy diagnostyczne, czyli próbne matury 2024 odbędą się od środy 6 grudnia do piątku 8 grudnia. Uczniowie, którzy wezmą w nich udział, przystąpią do egzaminów na poziomie podstawowym. Jakie przedmioty pojawią się na próbnej maturze?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Harmonogram matur próbnych 2023/24, zalecany przez CKE prezentuje się następująco:
- 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 - matura próbna z j. polskiego, poziom podstawowy (240 minut)
- 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 - matura próbna z matematyki, poziom podstawowy (180 minut)
- 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 - matura próbna z języków obcych nowożytnych - język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski, poziom podstawowy (120 minut).
Dyrektor Centralnej Komisji egzaminacyjnej zachęca, by szkoły, które zdecydują się zorganizować próbne matury w grudniu, przeprowadziły je w formie podobnej, do egzaminów właściwych, podkreślając, że przeprowadzenie testów diagnostycznych jest dobrowolne.
Matura próbna 2024. Czy będzie oceniana?
Jak informuje CKE, matury próbne powinny być organizowane w celu diagnostycznym i informacyjnym. Testy mają pomóc zweryfikować uczniom, które umiejętności oraz wiadomości zostały przez nich przyswojone w zadowalającym stopniu, oraz zaznajomić przyszłych abiturientów z formułą i sposobem przeprowadzania matur.
Czy próbne matury będą oceniane? Jak wyjaśnia CKE, "za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia". Nauczyciele powinni natomiast przekazać maturzystom informacje zwrotne, dotyczące zakresu, który został przez nich opanowany oraz materiału, który wymaga powtórzenia bądź nauki. Wyniki próbnych matur mogą również wskazać nauczycielom, który zakres wiadomości wymaga poprawy i "szczególnej uwagi".