Matura próbna 2023 już dziś. Uczniowie zmierzą się z językiem polskim
W środę, 28 września o godzinie 9 rozpoczynają się próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Uczniowie szkół ponadpodstawowych dziś zmierzą się z egzaminem z języka polskiego w nowej formule. Ile potrwa egzamin? O czym należy pamiętać? Maturzystów czekają nowości.
Matura, czyli egzamin dojrzałości to jeden z najważniejszych testów w ciągu edukacji szkolnej. Z tego względu przed tą właściwą, organizowane są próbne testy diagnostyczne. W roku szkolnym 2022/2023 uczniów czekają aż dwa takie egzaminy: pierwszy, z przedmiotów obowiązkowych oraz drugi, podczas którego maturzyści będą mogli także zmierzyć się z przedmiotami dodatkowymi.
Matura próbna z języka polskiego. Jak wygląda?
Próbny egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się o godzinie 9. Test będzie przypominać oficjalną maturę - potrwa 240 minut, a uczniowie zmierzą się z dwoma arkuszami.
Pierwszy z nich będzie podzielony na dwie części: Język polski w użyciu. Test oraz Test historycznoliteracki. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań z tego arkusza uczeń może otrzymać maksymalnie 35 punktów.
Drugim arkuszem będzie wypracowanie, czyli wypowiedź argumentacyjna, za którą maturzyści również mogą otrzymać maksymalnie 35 punktów. Co ważne, w przeciwieństwie do "starej" formuły, uczniowie nie mogą korzystać ze słowników.
Centralna Komisja Edukacyjna przypomina, że próbna matura w formule 2023 z języka polskiego nie będzie oceniania. Egzamin służy celom diagnostycznym "pogłębiona informacja zwrotna przyda się bardziej niż ocena". Pozwoli także uczniom zaznajomić się z nową formułą testu.
Matury próbne. Kiedy odbędą się pozostałe egzaminy?
Język polski na poziomie podstawowym jest pierwszym z trzech testów diagnostycznych, czekających przyszłorocznych maturzystów. W kolejnych dniach zmierzą się oni z matematyką oraz jednym, wybranym językiem nowożytnym (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski). Szczegółowy harmonogram wygląda następująco:
- Język polski (poziom podstawowy) - 28 września 2022, godzina 9:00. Test potrwa 240 minut.
- Matematyka (poziom podstawowy) - 29 września 2022, godzina 9:00. Test potrwa 180 minut.
- Język obcy nowożytny (poziom podstawowy) - 30 września 2022, godzina 9:00. Test potrwa 120 minut.
CKE podkreśla, że przeprowadzenie próbnych matur przez placówki jest dobrowolne - szkoła może, ale nie musi do nich przystąpić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czarnek i kolejne reformy edukacji. „Wieje grozą”
Matury próbne 2023. Kiedy wyniki?
Arkusze próbnych matur zostaną opublikowane przez Centralną Komisję Edukacyjną tuż po rozpoczęciu egzaminów. Odpowiedzi na poszczególne zadania będą w późniejszym czasie omawiane z nauczycielami, a także dostępne na dedykowanych stronach internetowych.
Matury próbne. Kolejne już w grudniu
Wrześniowe matury próbne to nie jedyne testy diagnostyczne przygotowane przez Centralną Komisję Edukacyjną. Kolejne egzaminy odbędą się w dniach 12-22 grudnia. Pod koniec roku uczniowie będą mogli zmierzyć się z przedmiotami na poziomie rozszerzonym oraz tymi, które stanowią przedmioty dodatkowe, dobrowolnie wybierane przez maturzystów.