Trwa ładowanie...
d1tgbwe

Matura historia 2016 – informacje o egzaminie

Do matury z historii przystępują abiturienci, którzy wcześniej dobrowolnie wyrazili chęć zdawania egzaminu z tego przedmiotu. Od roku szkolnego 2014/15 uczniowie mają możliwość zmierzenia się z historią na maturze jedynie na poziomie rozszerzonym (dotyczy absolwentów objętych „nową” formułą egzaminu). Sprawdzian przeprowadzany jest w formie pisemnej. Wynik matury z historii ma wpływ na proces rekrutacji na kierunki o profilu filologicznym, prawniczym, ekonomicznym i społecznym.
Matura historia – jak wygląda egzamin?
Egzamin maturalny na poziomie podstawowym mogą zdawać jedynie abiturienci, którzy ukończyli liceum w latach 2004/05-2013/14 lub technikum w latach 2005/06-2014/15. Oprócz tego „stare” zasady zdawania matur obejmują również osoby, które w roku szkolnym 2015/2016 lub wcześniej uzyskały świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych. Matura podstawowa z historii zawiera kilkanaście zadań o charakterze otwartym i zamkniętym. Duża część z nich polega na wykorzystaniu i przeanalizowaniu różnego rodzaju materiałów źródłowych. Matura z historii na poziomie rozszerzonym charakteryzuje się wyższym stopniem trudności. Arkusz zawiera około trzydziestu zadań o różnym charakterze, które sprawdzają umiejętności z zakresu chronologii historycznej, interpretacji i analizy poszczególnych wydarzeń i zjawisk, a także tworzenia narracji. Ostatnim zadaniem w zestawie jest skomponowanie wypowiedzi pisemnej na jeden z kilku zaproponowanych tematów.
Matura z historii 2016 – terminy i czas trwania egzaminu
W tym roku egzamin maturalny z historii zaplanowano na wtorek 17 maja. Abiturienci rozpoczną pisanie prac dokładnie o godzinie 9:00. Przewidziany czas pracy w przypadku matury na poziomie podstawowym wynosi 120 minut. Godzinę więcej mają na rozwiązanie wszystkich zadań absolwenci mierzący się z arkuszem z zakresu rozszerzonego.
Matura historia – dozwolone pomoce naukowe
W trakcie matury z historii dozwolone jest korzystanie z lupy. Poza tym maturzyści nie mają prawa używać żadnych innych pomocy naukowych oraz urządzeń elektronicznych. Każdy przystępujący do egzaminu absolwent powinien mieć przy sobie dokument tożsamości (najlepiej dowód osobisty), a także długopis/pióro z czarnym atramentem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maturzyści na egzaminie dojrzałości
Maturzyści na egzaminie dojrzałości (PAP, Fot: Lech Muszyński)
d1tgbwe

W. Chentkiewicz

d1tgbwe

Podziel się opinią

Share
d1tgbwe
d1tgbwe
Więcej tematów