Matura 2024. Jakie przedmioty są najpopularniejsze na maturze i dlaczego?
Matura w 2024 roku odbywa się od 7 do 24 maja 2024 roku. Obowiązkowo, na poziomie podstawowym, abiturienci zdają egzamin pisemny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Dodatkowo, przystępują do egzaminów z języka polskiego i obcego. W deklaracji maturalnej wybierają maksymalnie sześć przedmiotów dodatkowych, w tym jeden obowiązkowy, z których zdają maturę pisemną na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Na jakie decydują się najczęściej?
Tegoroczne matury potrwają od 7 do 25 maja. W tym czasie abiturienci zmierzą się z przedmiotami w części pisemnej oraz ustnej. Które z nich cieszą się największą popularnością wśród maturzystów?
Matura 2024. Przedmioty do wyboru na egzamin rozszerzony
Maturzysta musi przystąpić obowiązkowo do przedmiotów na poziomie podstawowym oraz co najmniej jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym – w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Wśród przedmiotów dodatkowych znajdują się:
- biologia,
- chemia,
- filozofia,
- fizyka,
- geografia,
- historia,
- historia sztuki,
- historia muzyki,
- informatyka,
- język łaciński i kultura antyczna,
- wiedza o społeczeństwie,
- języki mniejszości narodowych i etnicznych,
- język regionalny,
- matematyka,
- język polski,
- języki obce nowożytne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Matury 2024. Popularne przedmioty dodatkowe na maturze
Zgodnie z deklaracjami maturalnymi z 2023 roku (formuła matury 2023) w ubiegłym roku największą popularnością wśród przedmiotów dodatkowych na egzaminie dojrzałości na poziomie rozszerzonym cieszyły się:
- język angielski – 78 proc. deklaracji,
- matematyka – 32 proc.,
- język polski – 27 proc.,
- biologia – 24 proc.,
- geografia – 21 proc.,
- chemia – 14 proc.,
- historia – 8 proc.,
- fizyka – 8 proc.,
- wiedza o społeczeństwie – 7 proc.
Na kolejnych miejscach w rankingu popularności znalazły się: informatyka, język niemiecki na poziomie rozszerzonym, historia sztuki, filozofia, język rosyjski i hiszpański.
Jak wygląda ten trend w przypadku tegorocznych egzaminów maturalnych? Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, w 2024 roku abiturienci, którzy przystąpią do testów zgodnych z Formułą 2023 najczęściej, jako przedmiot dodatkowy wybrali j. angielski. Zdecydowało się go zdawać 69,8 proc. absolwentów. Drugim najczęściej zdawanym przedmiotem dodatkowym będzie matematyka, do której przystąpi 27,6 proc. tegorocznych absolwentów. Maturalne podium zamknie natomiast geografia, którą wybrało 23,5 proc. zdających.
Ile przedmiotów maturzyści wybrali na ubiegłorocznej maturze?
W 2023 roku tylko 4,3 proc. maturzystów zdawało wyłącznie przedmioty obowiązkowe. 31,4 proc. wybrało jeden dodatkowy, a 32,3 proc. – dwa. Na trzy przedmioty zdawało 26,2 proc. abiturientów, a na 4-6 – 5,8 proc. Co ciekawe, jeszcze w 2021 roku tylko przedmioty obowiązkowe na maturze zdawało aż 15,5 proc. maturzystów.