Matura 2024 a 2023. Co zmieni się na egzaminie dojrzałości w tym roku?
W 2024 roku maturzyści - podobnie, jak przed rokiem - przystąpią do egzaminów w dwóch formułach. Czy abiturientów, którzy w maju będą mierzyć się z arkuszami oraz egzaminami ustnymi czekają zmiany, względem matur przeprowadzanych w 2023 roku?
12.04.2024 11:31
W 2023 roku abiturienci szkół ponadpodstawowych po raz pierwszy przystąpili do egzaminów maturalnych zgodnych z nowym systemem nauczania, czyli do tzw. nowej formuły matur. Tę zdawała jednak wyłącznie część osób - głównie absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Maturzyści, których nie objęła przeprowadzona w 2017 roku reforma edukacji, zdawali egzaminy w tzw. starej formule.
Matura 2024. Zmiany. Oni po raz pierwszy przystąpią do egzaminów
Jedna ze zmian, względem ubiegłorocznych matur obejmie uczniów, kończących pięcioletnie technikum. Tegoroczni abiturienci tego typu szkół po raz pierwszy przystąpią do egzaminów maturalnych w tzw. nowej formule 2023. Oznacza to, że względem poprzednich roczników, które zdawały "starą maturę 2015", będą mieli inny czas na rozwiązanie arkuszy oraz inną liczbę zadań, z którymi będą musieli się zmierzyć, a także inny zakres materiału, który może pojawić się na egzaminie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmieni się również formuła przeprowadzania egzaminów ustnych z języka polskiego - maturzyści przystępujący do egzaminu w "nowej formule" rozwiążą dwa zadania, z których jedno będzie opracowane na podstawie puli pytań jawnych. To jednak nie koniec zmian, które zaszły względem ubiegłorocznych matur.
Matury 2024. Miej osób nadzorujących egzamin, zmiany w rozszerzeniach
W 2024 roku zmniejszy się również wymagana liczba członków komisji nadzorujących przebieg egzaminów maturalnych. Dotychczas dwójka nauczycieli mogła pilnować maksymalnie pięciu maturzystów. W maju natomiast dwie osoby mają czuwać nad 15 maturzystami. "Jest to odpowiedź na pojawiający się coraz częściej problem z obsadzeniem komisji maturalnych wynikający z braków kadrowych w systemie oświaty - wyjaśnia serwis interia.pl.
Zobacz także
Zmianą w 2024 roku objęte zostaną również niektóre egzaminy na poziomie rozszerzonym. W przypadku historii, minimalna długość wypracowania, które jest jednym z zadań do rozwiązania, wydłuży się z 300 do 500 wyrazów. Maturzyści, którzy zmierzą się z egzaminami z przedmiotów ścisłych, rozwiążą więcej zadań, sprawdzających wiedzę i umiejętności z różnych działów, na podstawie tabel, wykresów i tekstów. Na maturze z Wiedzy o Społeczeństwie pojawią się natomiast dwie wypowiedzi pisemne, które należy stworzyć na podstawie tekstów źródłowych - w zamian dotychczasowego wypracowania.