Matura 2024. Ile trwają egzaminy?
W maju 2024 roku tysiące maturzystów przystąpi do egzaminów dojrzałości. Te - podobnie, jak przed rokiem - odbędą się w dwóch formułach: tzw. 2023 oraz 2015. To, do której przystąpią abiturienci, jest kluczowe w przypadku czasu przeznaczonego na rozwiązanie zadań maturalnych.
14.03.2024 14:23
Matury 2024 odbędą się w dniach 7-25 maja. W tym czasie uczniowie przystąpią do egzaminów na poziomie podstawowym, rozszerzonym, a także do matur ustnych. Ile czasu będą mieli na rozwiązanie zadań z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej?
Matury 2024. Dwie formuły egzaminu
Maturzyści w maju w części pisemnej obowiązkowo przystąpią do trzech przedmiotów na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego, a także do co najmniej jednego, wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo obowiązkowo przystąpią do egzaminów ustnych - z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego, przeprowadzanych bez określania poziomu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Matury w 2024 roku zostaną przeprowadzone w dwóch formułach, tzw. starej 2015 dla uczniów, których nie objęła reforma systemu oświaty oraz "nowej" formule 2023, do której przystąpią uczniowie, nauczani zgodnie ze wspomnianą reformą. Formuła zdawanej matury jest kluczowa w przypadku czasu trwania poszczególnych egzaminów.
Ile trwa matura? Czas na rozwiązanie zadań w formule 2015 oraz 2023
Jak wynika z treści komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 sierpnia 2023 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2024 roku, abiturienci na rozwiązanie zadań maturalnych w części pisemnej będą mieli określoną ilość czasu - w zależności od zdawanego przedmiotu i formuły, do której przystąpią. Ile dokładnie?
W przypadku formuły 2023:
- 240 minut - język polski na poziomie podstawowym
- 210 minut - język polski na poziomie rozszerzonym, języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym oraz poziomie rozszerzonym, a także język kaszubski, język łemkowski i informatyka na poziomie rozszerzonym
- 180 minut - matematyka na poziomie podstawowym oraz poziomie rozszerzonym, języki obce nowożytne na poziomie dwujęzycznym, a także: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym
- 150 minut - języki obce nowożytne na poziomie rozszerzonym
- 120 minut - języki obce nowożytne na poziomie podstawowym
- 80 minut - dodatkowe zadania egzaminacyjne zdawane w języku obcym: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia na poziomie rozszerzonym oraz matematyka na poziomie podstawowym.
W przypadku formuły 2015:
- 180 minut - język polski na poziomie rozszerzonym, matematyka i języki mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym, języki obce nowożytne na poziomie dwujęzycznym, a także: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język kaszubski, język łaciński i kultura antyczna, język łemkowski, wiedza o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym
- 170 minut - język polski, języki mniejszości narodowych, matematyka na poziomie podstawowym
- 150 minut - języki obce nowożytne na poziomie rozszerzonym, informatyka na poziomie rozszerzonym (II część)
- 120 minut - języki obce nowożytne na poziomie podstawowym
- 80 minut - dodatkowe zadania egzaminacyjne zdawane w języku obcym: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia na poziomie rozszerzonym oraz matematyka na poziomie podstawowym
- 60 minut - informatyka na poziomie rozszerzonym (część I).
Na egzaminy w formie ustnej przewidziano około 30 minut - w przypadku j. polskiego oraz języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego i 15 minut w przypadku języka obcego.